Gdańscy urzędnicy szukają dostawcy 120 parkometrów z 3-letnim serwisem. Urządzenia z ekranem dotykowym mają mieć większe i czytelniejsze wyświetlacze, dzięki którym kierowca szybciej i łatwiej będzie mógł zakupić bilet.
To już kolejne podejście do zakupu. W listopadzie ubiegłego roku wybrany wykonawca nie był w stanie dostarczyć urządzeń zgodnych z zamówieniem. Obecnie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ponownie ogłosił przetarg na dostawę i trzyletni serwis 120 parkometrów.
– Czekamy na oferty wykonawców. Zdecydowaliśmy o ponowieniu procedury, którą poprzedziliśmy prowadzonymi w lipcu konsultacjami rynkowymi. Pozwoliły one doprecyzować nasze oczekiwania względem nowego urządzenia, jak również oszacować koszty i czas jego realizacji – informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
– Poszukujemy takich urządzeń, które będą wygodne i intuicyjne oraz będą zapewniały komfort korzystania niezależnie od pogody. Muszą być również odporne na próby ich dewastacji. Podobnie jak obecnie funkcjonujące parkometry, nowe mają również posiadać panel solarny. Zasilane będą energią słoneczną, co pozwoli na ich ekologiczne działanie – dodaje.
LOKALIZACJA NOWYCH PARKOMETRÓW
Nowe parkometry mają pojawić się na ulicach jesienią 2023 roku. Jak informuje rzeczniczka, zlokalizowane będą w trzech sektorach Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania – 28 z nich trafi do sektora Długie Ogrody, 38 do sektora Główne Miasto, a 54 do sektora Stare Miasto. Działające tam obecnie parkometry zostaną zdemontowane i przeniesione do innych dzielnic miasta.
– Część obecnie ustawionych tam parkometrów zostanie przeniesiona i posłuży do zwiększenia liczby urządzeń w sektorach Strefy Płatnego Parkowania. Inne zostaną zmagazynowane i będą wykorzystane w przyszłości jako urządzenia obsługujące nowe sektory – mówi Kiljan.
ZASADY PŁATNOŚCI BEZ ZMIAN
Dotychczasowe zasady parkowania pozostaną bez zmian. – Tak jak do tej pory za postój będzie można zapłacić w parkometrze gotówką (tylko monetami), kartą płatniczą i BLIK-iem. Przypominamy jednocześnie, że płacąc za postój w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, należy wpisać w parkometrze numer rejestracyjny pojazdu. Biletu parkingowego nie trzeba zostawiać za szybą auta, warto zachować go jednak jako dowód wniesienia opłaty – odnotowuje Kiljan.
Za postój w Śródmiejskiej Strefie Parkowania płaci się codziennie od godziny 9:00 do 20:00.
Aleksandra Trembicka/ol