W dziewięciu dzielnicach Gdańska zawiśnie co najmniej 900 nowych budek lęgowych, w których będą mogły schronić się ptaki i wiewiórki. Zaplanowano także utworzenie karmnika umożliwiającego podglądanie skrzydlatych „konsumentów”. Inwestycja powstała w ramach budżetu obywatelskiego.
W nowych budkach lęgowych znajdą schronienie między innymi sikory ubogie, czarnogłówki, czubatki, sosnówki, modraszki, bogatki, mazurki, wróble, pleszki, kawki, kraski, włochatki i szpaki. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zamierza zamontować 875 takich obiektów (po 125 na Przymorzu Wielkim, Jasieniu, Oliwie, Osowej, Siedlcach, Wrzeszczu Dolnym i Żabiance). Z kolei na Aniołkach zostanie zainstalowany karmnik o konstrukcji umożliwiającej obserwację stołujących się w nim ptaków. Zostanie zamontowany na drewnianym stojaku i ustawiony w miejscu osłoniętym od wiatru i niedostępnym dla drapieżników.
Własne domki otrzymają też wiewiórki. Utworzono dla nich trzydzieści nowych budek w Parku Oruńskim. Jak możemy przeczytać na stronie gdańskiego magistratu, sympatyczni rudzielcy wykorzystują takie obiekty jako spiżarnie oraz miejsca do zimowania i rozrodu. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni liczy na to, że dzięki inwestycji wiosną i latem populacja wiewiórek w parku znacząco się zwiększy.
DOMKI SĄ ODPORNE NA WILGOĆ
W sumie na terenie Gdańska będzie ponad 2200 budek lęgowych dla ptaków i wiewiórek. Wszystkie zostały wykonane z litego drewna zaimpregnowanego pokostem lnianym, który wnika w strukturę desek, powstrzymując wchłanianie przez nie wilgoci. Dzięki temu budki długo pozostają odporne na działanie warunków atmosferycznych, a zwierzęta mają do dyspozycji komfortowe i bezpieczne schronienia.
oprac. MarWer