Już 36 pseudokibiców usłyszało zarzuty w związku z rozróbą na stadionie w Gdańsku w lipcu ubiegłego roku. Podczas meczu Lechii z Akademiją Pandev chuligani wtargnęli na trybunę i pobili trzy osoby. Wcześniej zdemolowali stadionowy pub.
Organizator imprezy, który odpowiada za bezpieczeństwo na stadionie podczas trwania imprezy masowej, nie wnioskował o wejście na stadion policjantów, co doprowadziło m.in. do dewastacji elementów obiektu i zakłócenia przebiegu meczu piłki nożnej.
SZEREG ZATRZYMAŃ I PRZESZUKAŃ
Krótko po meczu śledczy zatrzymali i przedstawili zarzuty jedenastu chuliganom. Potem opublikowali w mediach wizerunki kolejnych. Między innymi dzięki temu udało się ustalić i zatrzymać kolejnych podejrzanych.
– Konsekwentne zbieranie przez policjantów z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Gdańsku i policjantów Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KMP w Gdańsku materiału dowodowego i przekazanie go do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Oliwa, pozwoliło kryminalnym przeprowadzić szereg zatrzymań i przeszukań miejsc zamieszkania tych osób poinformowała mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
– Wśród podejrzanych są mężczyźni w wieku od 19 do 54 lat, zamieszkujący na terenie trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Zabezpieczone zostały również ujawnione przez policjantów w tych miejscach przedmioty, takie jak maczety, noże, siekiery, kastety, ochraniacze na zęby, kominiarki oraz elementy, które stadionowi chuligani zabierają kibicom przeciwnych drużyn jako trofeum – dodała policjantka.
NIEKTÓRZY STAWILI SIĘ W PROKURATURZE DOBROWOLNIE
– Mundurowi zabezpieczyli również elementy ubioru i obuwie po samym zajściu na stadionie. W niektórych działaniach dotyczących zatrzymywania osób udział brali policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, ponieważ uzyskane przez policjantów informacje wskazywały, że osoba może być agresywna i może podejmować ucieczkę. Kilku mężczyzn natomiast skorzystało z możliwości dobrowolnego stawiennictwa w prokuraturze – wyjaśniła mł. asp. Banaszewska-Jaszczyk.
Większości zatrzymanych przedstawione zostały zarzuty zniszczenia mienia, bójki, pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia, czynnego udziału w zbiegowisku oraz złamania przepisu ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych. Ośmiu chuliganów trafiło do aresztu. Sprawa, jak mówią policjanci, jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania.
Grzegorz Armatowski/ua