W Gdańsku będzie funkcjonować Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów Grupy Azoty. W czwartek, 23 lutego w sali konferencyjnej Zarządu Morskiego Portu Gdańsk odbył się briefing prasowy poświęcony jego otwarciu.
Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych, zaznaczył, że bionawozy zostały dopuszczone przez przepisy dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu, a dostępność surowców i możliwości produkcyjnych musi się zwiększać.
– Wiemy, że świat, który nas otacza, zmienia się pod względem oczekiwań rolników, wymagań klientów i różnych wymagań środowiskowych. Dlatego w Gdańsku, gdzie te kompetencje są od lat rozwijane, chcemy zbudować centrum, które będzie jeszcze bardziej je rozwijało – podkreślał.
TROSKA O ŚRODOWISKO I ODPOWIEDŹ NA ZMIANY RYNKOWE
Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty, przekonywał z kolei, że celem spółki jest maksymalne wykorzystanie surowców odnawialnych, tak żeby produkty, które dostarczane są do odbiorców, były jak najbardziej przyjazne środowisku.
Wiceminister Rabenda przypomniał, że w gdańskich zakładach fosforowych działać będzie specjalistyczna grupa zajmująca się nowoczesnymi bionawozami. – To, o czym dzisiaj mówimy, czyli Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów, jest w pewnym sensie odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na rynku. Wydobywamy znaczną część naszego gazu z polskich złóż, ale większość musimy importować. Grupa Azoty, Anwil i Polska Grupa Nawozowa są największymi odbiorcami gazu w całym kraju, więc wszystkie działania, które pozwolą nam pozyskać nawozy na użytek naszych rolników z innych źródeł, na przykład z bionawozów, stanowią naszą odpowiedź na zmieniające się uwarunkowania międzynarodowe – wyjaśnił.
Jak informuje Grupa Azoty, Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów w Gdańsku ma ściśle współpracować z pozostałymi jednostkami badawczo-rozwojowymi w Grupie, między innymi z centrum badawczo-rozwojowym w Tarnowie. Wspomniana współpraca będzie opierać się na udostępnianiu infrastruktury badawczej i testowej, a także wspólnej realizacji projektów nawozowych, takich jak otrzymanie nawozu fosforowego dla rolnictwa ekologicznego.
Bartosz Stracewski/MarWer