Gdański Uniwersytet Medyczny zamontuje na dachach swoich budynków instalacje fotowoltaiczne. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dofinansowuje inwestycję kwotą 2 milionów złotych. W piątek nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy WFOŚiGW a uczelnią.
Profesor Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, tłumaczył, jakie korzyści przyniesie uczelni projekt.
– To bardzo ważny moment dla naszej uczelni. Dzisiaj podpisujemy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska umowę na sfinansowanie dużej instalacji fotowoltaicznej na budynkach uniwersyteckich. Jest tu kilka ważnych dla nas aspektów. Z jednej strony dla uczelni medycznej, która dba o zdrowie ludzi i społeczeństwa, troska o środowisko naturalne, które odgrywa ogromną rolę w aspekcie zdrowia człowieka, jest bardzo ważna. Z kolei w kontekście tego, co dzieje się na rynku cen energii, oszczędności związane z taką instalacją będą bardzo istotne dla budżetu naszej uczelni – wskazał.
Uczelnia szacuje, że dzięki wspomnianej inwestycji koszty energii elektrycznej powinny spaść o 5 proc.
INWESTYCJA OBNIŻY KOSZTY DLA UCZELNI I ŚRODOWISKA
Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, podkreślił, że podjęcie przez Gdański Uniwersytet Medyczny decyzji o inwestycji jest „zmianą w bardzo dobrym kierunku”.
– To umożliwi zachowanie bazy dydaktycznej w trudnych czasach kryzysu energetycznego. Inwestycja nie tylko obniży koszty funkcjonowania uczelni, ale przede wszystkim spowoduje znaczne ograniczenie kosztów dla środowiska, bo dzięki instalacjom fotowoltaicznym, które zainstaluje Gdański Uniwersytet Medyczny, emisja dwutlenku węgla rocznie zmniejszy się o 270 ton – zauważył.
Panele fotowoltaiczne znajdą się na budynkach akademików, dziekanatu i budynku badawczo-dydaktycznego Collegium Biomedicum.
Edyta Stracewska/MarWer