Archeolodzy rozpoczęli dziesiąty etap prac archeologicznych na Westerplatte. Do tej pory przebadano obszar o powierzchni ponad 5,7 tys. mkw – poinformowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podało w komunikacie, że w ciągu sześciu miesięcy muzealni archeolodzy przebadają obszar o łącznej powierzchni 1 405 metrów kwadratowych.
– Celem kolejnego etapu prac jest odkrycie i udokumentowanie reliktów willi podoficerskiej wraz z wartownią numer trzy, odsłonięcie w całości budynku gospodarczego Wojskowej Składnicy Tranzytowej (tak zwanego Mikołajewa), zarejestrowanie przebiegu i stanu zachowania betonowego fundamentu północnego odcinka tak zwanego czerwonego muru wyznaczającego granicę WST oraz precyzyjne zlokalizowanie reliktów schronu amunicyjnego numer dziewięć – wyjaśniono.
POSZUKIWANIA LEGIONISTY
W komunikacie podkreślono, że podczas dziesiątego etapu prac muzeum będzie również kontynuować poszukiwania stanowiska polskiej armaty polowej (tak zwanej putiłówki) i szczątków poległego w okolicy placówki Fort legionisty Mieczysława Krzaka.
– Ponadto w rejonie placówki zostaną założone sondaże badawcze w celu rozpoznania zasięgu polskich stanowisk strzeleckich. Wykopy sondażowe zaplanowano również w miejscach wytypowanych na podstawie analizy archiwalnych fotografii i wyników badań geofizycznych w pobliżu budynku gospodarczego „Mikołajewa”. Dodatkowo w ramach dziesiątego etapu badań archeologicznych, podobnie jak przy poprzednich pracach, na obszarze jednego hektara poszukiwane będą drobne zabytki metalowe – informuje Muzeum II Wojny Światowej.
– Dotąd w ramach dziewięciu etapów badań przeprowadzonych na Westerplatte szczegółowo przebadano obszar o powierzchni 5781,4 mkw. oraz oczyszczono z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego teren o wielkości ponad 11 hektarów. Przeprowadzono również nadzór archeologiczny nad budową cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego, a od jesieni 2022 roku realizowany jest nadzór związany z modernizacją i przystosowaniem budynku byłej elektrowni WST do celów wystawienniczych – podano w komunikacie.
Prace planowo potrwają do 7 listopada 2023 roku.
PAP/MarWer