Do Trójmiasta zjechali się nauczyciele z całego kraju, którzy na co dzień używają nowych technologii do tworzenia międzynarodowych inicjatyw. W Gdańsku wyróżniono 18 eTwininngowych projektów z całej Polski.
Pod pojęciem eTwinningu rozumie się projekty edukacyjne wykorzystujące nowe technologie, które dodatkowo łączą szkoły z różnych zakątków Europy – dzieci na przykład w Polsce i Grecji mogą pracować nad jednym projektem, przy okazji ćwicząc umiejętność posługiwania się językiem angielskim. W Polsce ten trend niezwykle dynamicznie rozwija się od 18 lat – jesteśmy w europejskiej czołówce, ustępując pierwszeństwa tylko Turcji i Włochom.
6 czerwca w Gdańsku odbyła się 18. gala rozdania nagród za najlepsze polskie projekty eTwinningowe. Do Trójmiasta zjechali nominowani nauczyciele z całej Polski. W sumie wyróżniono 18 projektów. Główne kategorie zostały podzielone między cztery kategorie wiekowe: 3-6, 7-10, 11-15 i 16-19. Rozdano też nagrody w kategoriach dodatkowych „Budowanie relacji i wyrównywanie szans edukacyjnych”, „Projekty o tematyce zawodowej”, „Synergia eTwinning z Erasmus+” i „Ambasador eTwinning”.
MIĘDZYNARODOWE, MIĘDZYSZKOLNE BADANIE WARZYW
Wśród wyróżnionych znalazły się szkoły i przedszkola z Gdańska. – Nasz projekt polegał na tym, że dzieciaki nasze i pochodzące z Armenii, Grecji oraz Hiszpanii badały warzywa. Temat jest bliski dzieciom i na tyle prosty, że można rozmawiać o nim po angielsku. Bardzo fajnie nam to wyszło, a najbardziej entuzjastycznie dzieci reagowały właśnie na spotkania online: chciały pokazywać zagranicznym kolegom swoje przedszkolne zabawki i opowiadać o ulubionych kolorach, zwierzakach, potrawach – wylicza Magdalena Dybiżbańska-Klinkosz, wychowawczyni z Niepublicznego Przedszkola „Calineczka” w Gdańsku, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii wiekowej 3-6.
Najlepsi oprócz wyróżnień otrzymali nagrody rzeczowe w postaci tabletów.
Oskar Bąk/MarWer