37. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej odbędzie się w Gdańsku. Dwudniowe obrady zostaną przeprowadzone w poniedziałek i wtorek w Muzeum II Wojny Światowej i na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Zaplanowano również ponowne odsłonięcie Pomnika Kindertransportów.
– Pierwszego dnia obrady, którym będzie przewodniczył dr hab. Grzegorz Berendt, będą miały miejsce w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po posiedzeniu członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej wezmą udział w uroczystości ponownego odsłonięcia Pomnika Kindertransportów, która odbędzie się na placu przed dworcem PKP Gdańsk Główny – przekazała rzeczniczka MIIWŚ dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.
Następnego dnia, członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej udadzą się do Sztutowa, gdzie zwiedzą teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.
CZYM ZAJMUJE SIĘ MIĘDZYNARODOWA RADA OŚWIĘCIMSKA?
Międzynarodowa Rada Oświęcimska jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Rady Ministrów. Działalność rady skupiona jest wokół kwestii ochrony i zagospodarowania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz innych Pomników Zagłady. W skład rady wchodzi 25 osób. Od 1 kwietnia 2022 roku funkcję przewodniczącego rady pełni dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt.
POWRÓT POMNIKA NA SWOJE MIEJSCE
Pomnik Kindertransportów autorstwa Franka Meislera, który ponownie zostanie odsłonięty w poniedziałek, został zdemontowany w 2019 roku ze względu na remont dworca kolejowego i przylegającego terenu. Przedstawia on pięcioro dzieci w różnym wieku (trzy dziewczynki i dwóch chłopców), stojących z bagażami na peronie, tuż przed odjazdem pociągu. Na cokole umieszczono fragment szyn kolejowych i tabliczki z nazwami miast, z których wywieziono dzieci.
AKCJA RATUNKOWA PODJĘTA PRZED WYBUCHEM WOJNY
Między 3 maja a 25 sierpnia 1939 roku wyjechały z Gdańska cztery kindertransporty, dzięki którym uratowano 130 dzieci. Do 1 września 1939 roku dotarło na Liverpool Street Station w Londynie około 10 tysięcy dzieci z Berlina, Monachium, Hamburga, Frankfurtu nad Menem, Wiednia, Pragi, Wrocławia, Królewca i Gdańska. Pomniki „Pociągi życia, pociągi śmierci” stoją także w Londynie (odsłonięty 2006), Berlinie (2008), Rotterdamie (2011) i Hamburgu (2015). Dzieci z gdańskiego pomnika to te same postaci, które wysiadają z wagonu na Liverpool Street Station w Londynie. To początek drogi ku ocaleniu, ale zarazem utrata bliskich i pożegnanie z domem rodzinnym.
Uroczystość powrotu w przestrzeń publiczną Pomnika Kindertransportów odbędzie się przy dworcu PKP Gdańsk Główny w poniedziałek o godz. 19:00.
PAP/am