Po 17 latach Beksiński powrócił do Gdańska. Do 1 października w Teatrze Szekspirowskim można zobaczyć 64 dzieła, które stanowią tzw. kolekcję wyjazdową – prezentowaną jedynie na wystawach czasowych w miastach w całej Polsce.
Na wystawie można zobaczyć 3 obrazy, które nie były dotąd nigdy prezentowane. 55 dzieł sztuki pochodzi z Muzeum Historycznego w Sanoku, a 9 zostało wypożyczonych z prywatnych kolekcji.
Organizatorom udało się zgromadzić obrazy z całego okresu twórczego Zdzisława Beksińskiego. Dwa najstarsze pochodzą z końca lat 50. Zdecydowana większość powstała jednak w ostatnich 20 latach życia artysty.
„BEKSIŃSKI W GDAŃSKU”
Organizatorzy postanowili przybliżyć dzieła Beksińskiego północnej Polsce. Dotąd wystawa wędrowała po południowej części kraju, przyciągając dziesiątki tysięcy odwiedzających.
– Pomysł na wystawę „Beksiński w Gdańsku”, narodził się po zakończeniu wystawy „Beksiński w Warszawie”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wybraliśmy Gdańsk po pierwsze dlatego, że dawno Beksińskiego tutaj nie było – po raz ostatni w 1. rocznicę śmierci, w 2006 roku. Drugim powodem było to, że trzon tej wystawy – która rozpoczęła swoją podróż po Polsce w Warszawie – stanowią obrazy pochodzące z muzeum historycznego w Sanoku. Była ona już w różnych miejscach, ale raczej na południu. Wydawało się to zatem zasadne, aby z pracami Zdzisława Beksińskiego tu trafić – mówi Magdalena Jaworska, dyrektorka Muzeum Sztuki Fantastycznej.
ZAINTERESOWANIE PRZEROSŁO NAJŚMIELSZE OCZEKIWANIA
W Gdańsku przyjęto Beksińskiego bardzo gorąco. W pierwszym weekend, wystawę odwiedziło ponad 2500 osób. Tak wielkie zainteresowanie zaskoczyło nawet samych organizatorów.
– Jest to jakiś absolutny rekord. Beksiński od lat przyciąga tysiące odwiedzających z kraju i zagranicy, dlatego spodziewaliśmy się dużego zainteresowania. To, co się wydarzyło, przerosło jednak nasze najśmielsze oczekiwania – dodaje Jaworska.
Wystawę „Beksiński w Gdańsku” można zobaczyć do 1 października 2023 roku w gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W dni powszednie otwarta jest w godzinach 10:00-20:00, w weekend o godzinę dłużej. Ceny biletów wynoszą 40 złotych – za bilet normalny i 30 złotych – za bilet ulgowy, przysługujący uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom powyżej 65 roku życia, a także osobom niepełnosprawnym. Dzieci do 6 roku życia mogą zobaczyć wystawę za darmo.
Jakub Stybor/aKa