Kolejne dwa akty oskarżenia przeciwko doradcom finansowym spółki PKF Skarbiec (obecnie „Pożyczka Gotówkowa” sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej) skierowała do sądów w Gdańsku i Warszawie Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Objęto nimi 2 osoby, które oskarżono o popełnienie przestępstw na szkodę prawie 300 pokrzywdzonych, której łączna wysokość wyniosła prawie pół miliona złotych.
Jak ustalili śledczy, spółka w latach 2004-2015 oferowała pożyczki – zarówno osobom fizycznym, jak i prowadzącym działalność gospodarczą. Zamieszczała ogłoszenia w lokalnych czasopismach, reklamowała się również na stronach internetowych. O pożyczkę mogły się ubiegać nawet osoby zadłużone oraz nieposiadające zdolności kredytowej.
– Do biur spółki znajdujących się na terenie całego kraju zgłaszały się głównie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Od wyszkolonych doradców otrzymywały one nierzetelne informacje dotyczące procedury uzyskania pożyczki. Były np. informowane, że jedynym warunkiem jest wniesienie opłaty przygotowawczej i nie są potrzebne zabezpieczenia. W konsekwencji klienci spółki decydowali się na jej uiszczenie – nieraz było to nawet do 50 tysięcy złotych. Stanowiła ona zysk spółki. Pożyczki otrzymało jedynie 0,8 % osób, które podpisały umowy i dokonały opłat – poinformowała prokurator Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
We wrześniu 2018 roku Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie. Objęto nim 22 osoby – w tym prezesa spółki, wiceprezesa, dyrektora regionalnego i jego zastępcę oraz kilkunastu doradców finansowych. Oskarżonym zarzucono m.in. popełnienie przestępstw oszustwa. Liczba osób pokrzywdzonych wyniosła ponad 73 tysiące, a łączna szkoda to ponad 181 milionów złotych. Do sądu przekazano 4000 tomów akt oraz ponad 500 kartonów z dokumentacją związaną z zawieraniem umów.
ODRĘBNE POSTĘPOWANIE
Do odrębnego postępowania wyłączono materiały przeciwko pozostałym doradcom finansowym spółki.
– W tym zakresie skierowano dotychczas do sądów 26 aktów oskarżenia, łącznie przeciwko 74 doradcom spółki, którzy działali na szkodę ponad 14 tysięcy pokrzywdzonych, o łącznej wysokości ponad 38 milionów złotych – dodaje prok. Muklewicz.
W niektórych procesach w tej sprawie zapadły już wyroki skazujące.
– 20 oskarżonych zostało skazanych na kary pozbawienia wolności – w tym również na kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Sądy – zgodnie z wnioskami prokuratora – zobowiązują nadto oskarżonych do naprawienia szkody oraz orzekają zakaz prowadzenia działalności oraz wykonywania zawodu związanego z udzielaniem pożyczek – dodała prok. Muklewicz.
Za tego rodzaju przestępstwa grozi nawet 15 lat pozbawienia wolności.
Grzegorz Armatowski/aKa