– Dzięki postawieniu kolejnych namiotów i silosów możliwości przeładunkowe zbóż w porcie wzrosną do 0,5 mln ton miesięcznie, a rocznie nawet do 5,8 mln ton – powiedział Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk. Dodał, że w praktyce zboże jest głównie eksportowane.
– Obecnie możliwości przeładunkowe głównych terminali zbożowych w Porcie Gdańsk wynoszą 300 tys. ton miesięcznie, zaś magazynowe – 126 tys. ton” – wskazał prezes Portu Gdańsk w rozmowie ze środową „Gazetą Polską” o zdolności przeładunkowe terminali zbożowych.
WIELKOŚC PRZEŁADUNKU WCIĄŻ ROŚNIE
Zaznaczył, że w praktyce zboże jest głównie eksportowane. – W całym ubiegłym roku terminale portowe przeładowały łącznie nieco ponad 1,9 mln ton ziarna. Najnowsze dane wskazują, że w br. będzie go jeszcze więcej. Tylko od stycznia do końca maja wielkość przeładunku ziarna w porcie wyniosła ok. 1,1 mln ton – wskazał.
Według Malinowskiego „dzięki postawieniu kolejnych namiotów i silosów możliwości przeładunkowe zbóż w porcie wzrosną do 0,5 mln ton miesięcznie, a rocznie nawet do 5,8 mln ton”. W związku z tym, jak dodał, Port Gdańsk spodziewa się wzmożenie ruchu samochodów ciężarowych. – To dzięki nim będzie się odbywało do nawet ok. 70 proc. transportu ziarna do portu w najbliższym czasie – stwierdził. Zwrócił uwagę, że w okresach szczytu może dojechać do portu nawet 1500 tych pojazdów.
– Port zwiększa więc sukcesywnie ilość kolejnych miejsc parkingowych. Łącznie funkcjonuje już 780 miejsc postojowych. Zaś do połowy lipca liczba takich miejsc zwiększy się do 970 – wskazał Malinowski.
Prezes Portu Gdańsk zaznaczył, że dzięki rakorafom, tj. urządzeniom do pobierania próbek zbóż przeznaczonych na eksport, możliwe są badania jakości ziarna na trzech parkingach w granicach Portu Gdańsk.
PAP/raf