Reportaż „Wagner wraca do domu” autorstwa Anny Rębas powalczy o laury podczas jubileuszowej XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Konkurencja w radiowym konkursie jest ogromna – zgłoszono kilkaset prac, z których jury wybrało zaledwie 13 reportaży z 17 rozgłośni Polskiego Radia. W tym reportaż dziennikarki Radia Gdańsk.
Na corocznym festiwalu zostaną zaprezentowane filmy fabularne i dokumentalne, polskie i międzynarodowe wideoklipy oraz reportaże radiowe, opowiadające o drogach do wolności.
PRODUKCJE Z CAŁEGO ŚWIATA
Festiwal potrwa cztery dni, odbędzie się w dniach od 27 do 30 września. W sumie nominowano aż 103 produkcje filmowe i radiowe, które będą rywalizować w pięciu konkursach głównych. O nagrody powalczy 65 filmów dokumentalnych, 13 filmów fabularnych, 13 reportaży radiowych i 12 wideoklipów.
Wśród nominowanych znalazły się produkcje nie tylko z Polski, ale też z Ukrainy, Węgier, Niemiec, Finlandii, Japonii, Hiszpanii, Estonii, Mołdawii, Bułgarii, Szwecji, Tajwanu, USA, Chorwacji, Białorusi, Włoch, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Norwegii czy Korei Południowej.
NOMINOWANI W KONKURSIE REPORTAŻ RADIOWY
- Jutro będzie lepiej, reż. Karolina Ryniak
- Kapitan, reż. Joanna Sikora
- Mecenas ideałów, czyli rzecz o Stanisławie Mierzwie, reż. Ewa Szkurłat
- Młynek Marysi, reż. Magdalena Galas – Klusek
- Pamięć znaczy życie, reż. Alicja Pietruczuk i Lech Pilarski
- Szpotański i Spółka, reż. Urszula Żółtowska-Tomaszewska
- Tak jak kiedyś, reż. Jakub Tarka
- Ten rok zmienił nas wszystkich, reż. Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki
- To słowo, reż. Marta Rebzda i Waldemar Modestowicz
- Trzy dni Korfantego, reż. Mariusz Malec
- Wagner wraca do domu, reż. Anna Rębas
- Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko, reż. Maciej Jastrzębski
- Zielone internowanie, reż. Mateusz Sienkiewicz
O FESTIWALU
Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie świata, kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się najnowszą historią. To miejsce, gdzie nie tylko można obejrzeć historię na ekranie, ale gdzie można o filmach i historii dyskutować, uczestniczyć w wydarzeniach specjalnych i spotkaniach ze świadkami historii. Co roku, w ciągu czterech festiwalowych dni, prezentowanych jest ponad sto produkcji filmowych (filmów konkursowych i pokazów specjalnych) kina światowego, europejskiego i polskiego – ukazujących różne drogi do wolności, zarówno narodów jak i indywidualnej wolności każdego człowieka. Konkursowe filmy oceniają wybitni twórcy filmowi z Polski i zagranicy.
Dopełnieniem programu festiwalu w Gdyni są co roku bogate oferty koncertów, widowisk plenerowych, spektakli teatralnych, wernisaży, wystaw, paneli dyskusyjnych, promocji książek, spotkań z bohaterami. Wszystkie filmy konkursowe można będzie obejrzeć podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w dniach 27 – 30 września 2023 roku w Gdyni w Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym. Wszystkie pokazy są bezpłatne i otwarte dla każdego.
Reportażu „Wagner wraca do domu” można posłuchać >>>TUTAJ.
raf