Gdańskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie krwi. – Te apele powtarzamy każdego roku latem. W tym też nasze zapasy się skurczyły. Potrzebujemy krwi – podkreśla Marlena Robakowska, dyrektor placówki.
Letnie wyjazdy skutkują zwiększoną liczbą wypadków, a w konsekwencji – ich ofiar. Wyjeżdżają też krwiodawcy. Skutkiem jest brak zapasów krwi w szpitalach.
Specjalna grafika na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (można znaleźć ją >>>TUTAJ) pokazuje, krwi których grup brakuje najbardziej. Na 24 sierpnia w przypadku żadnej z nich ilość życiodajnego płynu nie została określona jako wysoka, a w przypadku aż pięciu (0 RhD-, ARhD+, A RhD-, B RhD- i AB RhD-) pojawia się alert „stan bardzo niski”.
– Wysyłamy SMS-y do naszych krwiodawców, osób, które mają te brakujące obecnie grupy krwi. Mamy jeszcze zapasy, na bieżące zapotrzebowanie wystarczy, ale ta sytuacja może zmienić się w każdej chwili. Wystarczy wypadek, przeszczep w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i sytuacja może stać się trudna – podkreśla w rozmowie z portalem gdansk.pl dyrektor Robakowska.
TYMCZASOWO KREW ODDAJEMY NA PARKINGU
Ponieważ od 21 sierpnia 2023 roku na terenie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku trwa remont Strefy Dawcy, pobieranie krwi odbywa się obecnie w miasteczku kontenerowym na parkingu (dawcy mogą zostawić samochody obok budynku przy ulicy Śniadeckich). Warto zarejestrować wizytę telefonicznie – wtedy zostaniemy obsłużeni poza kolejnością.
Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-60 lat o masie ciała przynajmniej 50 kilogramów, która pozytywnie przejdzie krótkie badanie i wywiad lekarski. Taka osoba również odnosi korzyści – dostaje wyniki badania krwi i dwa dni wolne od pracy. Oddanie krwi nie wymaga specjalnych przygotowań – wystarczy zabrać ze sobą dowód lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, wieczorem ograniczyć palenie tytoniu i picie alkoholu, a rano zjeść lekkie śniadanie.
NIEZASTĄPIONY PŁYN ŻYCIA
Lekarze podkreślają, że krwi nie można niczym zastąpić, a bez niej niemożliwe jest wykonanie wielu operacji, również tych ratujących życie. Na Pomorzu działają dwa centra krwiodawstwa – w Gdańsku i Słupsku, a także oddziały terenowe.
oprac. MarWer