Przyszpitalna Szkoła Podstawowa nr 9 w Gdańsku obchodzi 70-lecie istnienia. To w niej kontynuują naukę chore i przebywające w szpitalu dzieci. Podczas pracy z nauczycielami nie tylko opanowują bieżący materiał, ale też zdobywają oceny.
– Pracujemy z dziećmi przy pomocy różnych metod wspierających ich rozwój. Ta nauka ma na celu kontynuację procesu edukacyjnego. Trzeba pamiętać, że tutaj są dzieci, które przyjeżdżają do nas na dłuższy czas, nawet na parę miesięcy, ale są też takie, które przebywają tu krócej – mówi Izabela Stankiewicz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Gdańsku.
WIELE ZALEŻY OD SYTUACJI PACJENTA
Jak podkreśla Izabela Stankiewicz, praca na poszczególnych oddziałach prowadzona jest w różny sposób. Zajęcia organizowane są w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.
– Pracujemy indywidualnie, jeśli dziecko nie może się poruszać i nie może przejść do naszej świetlicy. Jeśli jednak, tak jak na Wejhera, mamy grupę i dzieci mogą przyjść do świetlicy, to pracujemy w klasach łączonych. To trudność dla dzieci, że siedzą i nie wiedzą, co je czeka. My staramy im się zapełnić czas. Mamy zestawy podręczników. Doceniamy ich trud i jeśli wiemy, że dokładają wszelkich starań, to my też je wysoko oceniamy. Edukujemy dzieci od 5. do 15. roku życia – wyjaśnia Stankiewicz.
– Nauczyciele odwiedzają wszystkie oddziały. Zajęcia zależą od stanu zdrowia dziecka i jego chęci na aktywność w danym dniu. Zaczynają się od rozmowy. Najchętniej stosowaną na oddziale szpitalnym aktywnością dziecięcą jest aktywność plastyczna. Współpracujemy też z panią psycholog, rysunki dzieci są wykorzystywane do diagnozy. To odreagowanie pobytu na oddziale, stresu przed zabiegiem szpitalnym. Kiedy my jesteśmy, staramy się odciągnąć od tego dzieci i zniwelować strach – zaznacza Alina Napiórkowska, nauczyciel specjalny.
OKAZJA DO INTEGRACJI I ZAWARCIA PRZYJAŹNI
Dzieci cieszą się z organizacji zajęć. Jak mówią, integruje je to ze sobą.
– Na zajęciach robimy dużo rzeczy, np. rysujemy. Jest fajnie. Zawsze, kiedy tu przyjeżdżam zawieram nowe przyjaźnie – mówi jeden z uczniów. – Podoba mi się nauka wielu przedmiotów, np. historii. Wspólnie się tu uczymy – dodaje kolejny z nich.
W placówce pracuje 22 nauczycieli. Po zakończonej nauce dzieci otrzymują specjalne zaświadczenie.
Nauczyciele z SP9 uczą dzieci przebywające na oddziałach szpitali. Dotyczy to następujących placówek: Szpital im. M. Kopernika przy ul. Nowe Ogrody, szpital św. Wojciecha przy al. Jana Pawła II i oddział okulistyczny dla dzieci tego szpitala przy ul. Wejhera.
Marta Włodarczyk