Muzeum II Wojny Światowej kupiło do swoich zbiorów armatę polową wz. 1902. Podobny egzemplarz był wykorzystywany przez obrońców Westerplatte w 1939 roku. Nowy eksponat dotarł w piątek, 20 października do Gdańska. Po renowacji zostanie zaprezentowany w Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939.
– Armata jest jedną z czterech sztuk tej broni w Polsce – wskazuje Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – Armata polowa wz. 1902, kaliber 76,2 mm, została zbudowana w 1917 roku w Zakładach Putiłowskich w Petersburgu, a od 1918 roku znajdowała się na uzbrojeniu fińskich sił zbrojnych – dodaje.
Muzealnik wyjaśnia, że w latach 90. armata była wykorzystywana do podstawowego szkolenia przyszłych artylerzystów. Zaznacza, że armaty polowe wz. 1902 znajdowały się również na stanie Wojska Polskiego.
– Mimo że w 1939 roku uznawano je za przestarzałe, to jednak dobrze wyszkoleni artylerzyści skutecznie wykorzystywali ich możliwości w walkach toczonych podczas kampanii polskiej. Jedno z takich dział znajdowało się także na uzbrojeniu Wojskowej Strażnicy Tranzytowej na Westerplatte – przypomina.
MIAŁA BYĆ KOPIA, JEST ORYGINAŁ
Łukaszun podkreśla, że muzeum rozważało zamówienie kopii armaty, ale okazało się, że polska firma handlująca takimi przedmiotami wystawiła ją na sprzedaż w internecie, więc przedstawiciele placówki pozytywnie rozpatrzyli decyzję o jej zakupie.
Armata – po remoncie i uzupełnieniu brakujących elementów – zostanie wyeksponowana, a docelowo wzbogaci wystawę przygotowywaną w ramach Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939.
– Mamy kilku partnerów, którzy zajmują się fachową renowacją tego typu sprzętu. Będziemy szukać odpowiedniego miejsca, żeby pod nadzorem naszych konserwatorów, zgodnie ze sztuką, poddać ją renowacji i zmodyfikować do stanu i wyglądu, jaki miał w 1939 roku – powiedział Wojciech Łukaszun.
SĄ JESZCZE TRZY ARMATY
Pozostałe trzy armaty polowe wz. 1902 w Polsce są w zbiorach Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i w zbiorach Fundacji Historycznej Westerplatte.
PAP/ol