Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Z tej okazji w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku zorganizowano Różową Sobotę. Możemy bez wcześniejszej rejestracji zrobić za darmo między innymi mammografię czy USG piersi.
– Takie badania są całkowicie bezpieczne. Kobiece piersi wytrzymują bardzo duży nacisk w różnych sytuacjach życiowych, na przykład przy karmieniu czy przy upadku; są tak skonstruowane, że naprawdę im to nie zaszkodzi. Dawka promieniowania też jest całkowicie bezpieczna, w nowoczesnych mammografach jest ona naprawdę minimalna. Częstotliwość tych badań też jest dobrana do kobiety i do ryzyka – tłumaczyła onkolog Irena Czech, kierownik Ośrodka Leczenia Chorób Piersi.
Pierwszą damą, która w sobotę, 21 października przebadała piersi, była Danuta Wałęsa. – Tak, jak robimy badania na inne choroby, tak piersi też są ważne. Myślę, że mężczyzna powinien namawiać swoją żonę, czy chłopak dziewczynę, żeby się badała. Ja na przykład nie rozumiem osób, które mówią: „ten problem mnie nie dotyczy”. Dotyczy on każdego, tak jak inne choroby. Mężczyźni też przecież chorują na raka piersi – przypominała, że w związku z tym panowie również powinni regularnie się badać.
POMOC AŻ DO ZWYCIĘSTWA
Co roku w Polsce ponad 22 tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. W Gdańsku, aby jak najlepiej pomóc pacjentom w Wojewódzkim Centrum Onkologii, oprócz zrobienia podstawowych badań piersi możemy porozmawiać z psychoonkolog Izabelą Malicki.
– Staramy się dbać o pacjenta kompleksowo. Spotykamy się, rozmawiamy. Na różnych etapach choroby pojawiają się różne strachy, lęki. Boimy się nie tylko samej choroby, ale także tego, że tak naprawdę niewiele o niej wiemy. Staramy się pomagać od momentu diagnozy, do, mam nadzieję, szczęśliwego pokonania raka – zapewnia lekarka.
JEDEN PROCENT TO MĘŻCZYŹNI
Pani Ewelina już wie, że jej mąż również będzie się badał. – Dziś dowiedział się, że ma piersi i choć to zabawne, niewielu mężczyzn tak do tego podchodzi. Mój na pewno lekko się wystraszył i zrobi badania przy najbliższej okazji. Nie będzie miał wyjścia – zapewniała.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym – w Polsce co roku taką diagnozę słyszą ponad 22 tysiące kobiet. Problem nie dotyczy jednak tylko ich – 1 proc. chorujących stanowią mężczyźni.
Edyta Stracewska/aKa