Profesor Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To najważniejsze polskie wyróżnienie naukowe.
Prof. Liberek został doceniony za wykazanie roli białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów i zwijaniu ich do aktywnej formy. Jego badania mogą przyczynić się do zrozumienia mechanizmów leżących u podstaw zaburzeń neurodegeneracyjnych, między innymi choroby Alzheimera.
Nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych przyznaje się w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi (nagrodę w tej dziedzinie otrzymał prof. Liberek), nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych. Oprócz gdańskiego badacza jej laureatami zostali w tym roku profesor Marcin Stępień z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Rafał Latała z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesor Maria Lewicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nagroda jest przyznawana od 1992 roku, a jej laureaci są wyłaniani na podstawie opinii ekspertów i recenzentów, głównie zagranicznych, oceniających dorobek kandydatów.
LAUREAT
Krzysztof Liberek urodził się w 1958 roku w Gdańsku. W 1982 roku ukończył studia magisterskie z fizyki na Politechnice Gdańskiej, a doktorat z biologii molekularnej oraz habilitację z nauk biologicznych uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim (odpowiednio w 1990 i 1996 roku). W latach 1990-1991 zrobił staż podoktorski na Uniwersytecie Stanu Utah w Stanach Zjednoczonych, a w latach 1992-1993 kolejny – tym razem na Uniwersytecie w Genewie w Szwajcarii. W 2002 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. W 2006 roku został członkiem EMBO – organizacji zrzeszającej czołowych naukowców oraz promującej doskonałość w naukach o życiu w Europie i na świecie. Jego zainteresowania naukowe dotyczą struktury i mechanizmów działania białek opiekuńczych w różnych procesach komórkowych.
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 6 grudnia.
oprac. MarWer