W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego członkowie Stowarzyszenia Godność razem ze stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej oddali hołd ofiarom stanu wojennego przy pomniku Poległych Stoczniowców. O godz. 18:30 natomiast uczestniczyli we mszy świętej w ich intencji, która odprawiona została w bazylice świętej Brygidy.
Od wprowadzenia stanu wojennego na terenie całej Polski minęły 42 lata. Właśnie rocznicę tego wydarzenia – już 30 rok z rzędu – uczcili członkowie Stowarzyszenia Godność. O godz. 17:30 spotkali się przy pomniku Poległych Stoczniowców by oddać hołd ofiarom stanu wojennego i honor tym, którzy zdobyli się na odwagę i na stawienie oporu. Przybyli też członkowie stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej. Mieli ze sobą baner z hasłem: „Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach”, nawiązujący do „Przesłania Pana Cogito” Zbigniewa Herberta.
„PAMIĘĆ NIE ZNIKNIE”
Stanisław Fudakowski, sekretarz Stowarzyszenia „Godność”, odczytał na placu Solidarności rocznicowe przesłanie Stowarzyszenia Godność.
– Nieliczna co prawda, ale obecna młodzież dała świadectwo, że mimo, iż stan wojenny znają z opowiadań rodziców i dziadków oraz z lekcji obywatelskiego wychowania, to pamięć nie zniknie. Było też kolejne wołanie o sprawiedliwość. Bezkarność władzy i brak odpowiedzialności rozzuchwala następców i rani jej ofiary – mówił.
Podczas mszy świętej w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego, która została odprawiona w bazylice świętej Brygidy o godzinie 18:30, kazanie wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz, dawny działacz Federacji Młodzieży Walczącej, salezjanin, historyk.
aKa