Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji projektowej wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 opowiadającej o walkach na Westerplatte oraz przedstawiającej szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku.
Plenerowy charakter całego założenia pozwoli na stworzenie ekspozycji w obrębie historycznej przestrzeni, w tym w reliktach dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na wystawie zostaną ulokowane najciekawsze z ponad 60 tysięcy artefaktów odnalezionych podczas badań archeologicznych. Prace konkursowe będą przyjmowane do 24 maja, a budowa muzeum ma rozpocząć się w przyszłym roku.
Julia Katarzyna Olechno, rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poinformowała, że celem konkursu jest uzyskanie najlepszej pod względem merytorycznym, tematycznym, scenograficznym, wizualnym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji projektowej Wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte.
– Wystawa ma opowiadać o walkach na Westerplatte oraz przedstawiać szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku. Plenerowy charakter całego założenia pozwoli na stworzenie ekspozycji w obrębie historycznej przestrzeni, w tym w uczytelnionych reliktach dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Na wystawie zostaną ulokowane najciekawsze z ponad 60 tysięcy artefaktów odnalezionych podczas wciąż trwających badań archeologicznych – wyjaśniła.
PIERWSZA OPOWIEŚĆ O LOSACH SKŁADNICY TRANZYTOWEJ
Rzeczniczka prasowa podkreśliła, że realizacja wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 „umożliwi skuteczne uczytelnienie terenu historycznego pola bitwy oraz lepsze zrozumienie wydarzeń z pierwszych dni września 1939 roku”.
– Przede wszystkim jednak pozwoli na przedstawienie pierwszej kompleksowej opowieści o losach Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku – zaznaczyła.
NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH
W informacji podano, że dla autorów najlepszych prac wybranych przez Sąd Konkursowy zostały przewidziane nagrody pieniężne w łącznej kwocie 95 tysięcy złotych brutto.
– Podstawową misją Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest ochrona, utrzymanie i rewitalizacja zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte. O autentyzm pola bitwy oraz podtrzymywanie pamięci o postawie polskiego społeczeństwa w czasie II wojny światowej dbamy poprzez pielęgnację miejsca, w którym rozpoczął się najtragiczniejszy konflikt w dziejach – wyjaśniła Olechno.
BUDOWA POTRWA JESZCZE TRZY LATA
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte ma zakończyć się w 2027 roku.
js/PAP/MarWer