Warsztaty i liczne zabawy edukacyjne – między innymi takie aktywności dla najmłodszych zaplanowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chętni będą też mogli wziąć udział w zajęciach archeologicznych lub zwiedzić wystawę umożliwiającą prześledzenie okupacyjnych losów fikcyjnej rodziny Jankowskich.
W ofercie znalazły się między innymi warsztaty archeologiczne. – Najmłodsi zwiedzający mogą zapoznać się z podstawami pracy archeologów, którzy z sezonu na sezon ciężko pracują na półwyspie Westerplatte. Prezentujemy ich znaleziska, ale także mówimy o szczegółach ich profesji i wykorzystujemy do tego narzędzia z naszych warsztatów. Poza tym między innymi opowiadamy historię o niedźwiedziu Wojtku w połączeniu z warsztatami plastycznymi – wymienia Michał Szelągowski, specjalista do spraw edukacji Muzeum II Wojny Światowej.
W ramach oferty odwiedzający mogą zapoznać się także z historią pewnej rodziny i ich mieszkania. Mają możliwość śledzenia w przestrzeni wystawy dziecięcej okupacyjnych losów fikcyjnych postaci – Jankowskich.
– Wystawa jest zaprojektowana w ten sposób, żeby każda osoba, bez względu na wiek, mogła odbierać ją swoimi oczami. Możemy dotykać tam eksponatów. Mamy trzy pomieszczenia; przechodząc przez nie, oglądamy historię okupacji w Warszawie. Oprócz tego do dyspozycji jest sala wystylizowana na klasę szkolną, w której możemy zobaczyć, jak w porównaniu ze współczesną młodzieża uczyli się nasi dziadkowie – wskazuje Szelągowski.
INWESTYCJA W POKOLENIA
Szelągowski podkreśla, że historię powinno się poznawać od najmłodszych lat. – Muzea są placówkami, które kształtują u najmłodszych wrażliwość historyczną i naukową. To rodzaj inwestycji w pokolenia. Im szybciej rozpoczniemy edukację obywateli, tym szybciej będziemy zbierać jej owoce – tłumaczy.
Aby zgłosić się do uczestnictwa, należy wypełnić formularz dostępny >>>TUTAJ i przesłać go na adres edukacja@muzeum1939.pl. Zgłoszenie uzyskuje status potwierdzonego po uzyskaniu odpowiedzi. Prowadzone przez muzeum zajęcia są darmowe.
Marta Włodarczyk/aKa