Park kulturowy w Śródmieściu Gdańska miał rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się ta dzielnica. Mowa tu chociażby o śmieceniu, nielegalnym handlu czy hałasie. Jak się okazuje, na powrót do rozmów na ten temat będzie trzeba poczekać co najmniej do końca remontu Długiego Pobrzeża, czyli do połowy 2025 roku.
Miasto już jakiś czas temu próbowało wprowadzić park kulturowy. Przepisy te dotyczą wielu spraw. Normalizują zarówno handel uliczny, jak i działalność przedsiębiorców. Zmiany, jakie wymuszałby park kulturowy, byłyby na tyle kosztowne, że miasto pod naporem przedsiębiorców wycofało się z tego pomysłu.
– Czekamy na lepszy czas – wyjaśnia Łukasz Kłos z gdańskiego magistratu. – Czekamy na to, aż poprawi się sytuacja gospodarcza w Polsce, mamy nadzieję, że z powrotem PKB będzie dynamicznie rosło. Czekamy też na remont Długiego Pobrzeża, który wpływa bardzo mocno na przedsiębiorców. Zależy nam na tym, żeby też przedsiębiorcy, którzy będą musieli się dostosować w kontekście prowadzonej działalności po okresie pandemii COVID, po obniżeniu tych wszystkich wskaźników gospodarczych, mieli czas, żeby troszeczkę odetchnąć – dodaje.
NATYCHMIASTOWE DZIAŁANIA
Miasto zapewnia jednak, że przygotowuje się do nadchodzącego sezonu i zamierza wprowadzić kilka zmian, które mają pomóc poradzić sobie z największymi bolączkami Śródmieścia. – Jeszcze przed sezonem letnim uruchomimy nowe wiaty śmietnikowe na kilkunastu podwórkach w Śródmieściu. W sezonie letnim powrócimy do wydłużonych godzin pracy straży miejskiej. Udało się również we wrześniu ubiegłego roku postawić te chowane słupki – wylicza Kłos.
Oprócz tego miasto zapowiada uruchomienie wielu nowych kamer w centrum Gdańska.
BIEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO
W trakcie sezonu można spodziewać się też większej liczby patroli policji. W poprzednich latach były one finansowane z budżetu miasta.
– Jak co roku na gdańskich ulicach pojawi się więcej policyjnych patroli, zarówno znakowanych jak i operacyjnych. Dodatkowe patrole piesze będą obecne w miejscach newralgicznych, także tam gdzie występują duże skupiska osób. To przede wszystkim miejsca takie jak rejon Śródmieścia, dzielnice nadmorskie, m.in. Jelitkowo, Przymorze, Brzeźno czy Nowy Port – zapewnia asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku
„PARK KULTUROWY MUSI FUNKCJONOWAĆ”
Zdaniem gdańskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Majewskiego park kulturowy w Śródmieściu musi jak najszybciej funkcjonować. – Chodzi tu przede wszystkim o mieszkańców – ocenia. – Gdańsk żyje nie tylko w sezonie, gdzie są setki tysięcy turystów, ale także poza sezonem i tym problemom związanym z nadmiernym hałasem, z prowadzeniem handlu, który nie spełnia norm, powinniśmy zapobiegać, żeby mieszkańcom się lepiej tutaj żyło – przekonuje.
Oskar Bąk/vz