Przedstawiciele Gdańska, Wrocławia i Warszawy spotkali się w stolicy, żeby rozpocząć współpracę nad strategią odbudowy Mariupola. Ma ona dotyczyć między innymi odbudowy infrastruktury krytycznej, budynków użyteczności publicznej oraz domów i mieszkań.
Paweł Kowal, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy, wyjaśnił, że chodzi o pilotaż mający pokazać, w jaki sposób przy wspomnianych działaniach mogą pomóc samorządy. – Dzisiaj jest dla mnie ważne, żeby tutaj być, żeby poznać dokładnie wnioski, jakie będą płynęły z dzisiejszego wydarzenia. Jakich potrzebujemy środków? Jak organizować współpracę miast? Jakie są do tego konieczne rozwiązania prawne? – wskazywał.
WSPÓLNA STRATEGIA
Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, stwierdził, że dzisiejsze warsztaty oznaczają dopiero początek stworzenia gotowego planu odbudowy Mariupola. – Te warsztaty będą kontynuowane na przełomie kwietnia i maja w Kijowie. Tam również z ekspertami będziemy dalej dyskutować na tematy gospodarczej odbudowy Mariupola po to, żeby była to wspólna strategia, „gotowiec” na moment deokupacji – wyjaśniał.
Dziękując Polakom za pomoc, Wadym Bojczenko, mer Mariupola, ocenił, że pomoc Polski jest dla Ukrainy niezwykle istotna ze względu na doświadczenia z czasów II wojny światowej, kiedy to polskie miasta też były zniszczone i zostały odbudowane.
IAR/MarWer