Ogłoszono laureatów konkursu na koncepcję Cmentarza Wojennego Ofiar Niemieckiego Obozu Zagłady Soldau. Projekt ma na celu upamiętnienie osób, których szczątki odnaleziono w wyniku śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej. Za realizację konkursu odpowiadał – wraz z gdańskim oddziałem placówki – Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.
Zwycięzcami konkursu są Barbara Wójcik i Jakub Staszak, studenci III roku architektury Politechniki Gdańskiej.
Waldemar Szulc, zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, podkreśla, że niemiecką zbrodnię w Działdowie przeprowadzono w sposób niezwykle okrutny.
– To nadal niezbadany teren. Niemcy nie tylko zamordowali Polaków, ale również zadbali o zatarcie śladów zbrodniczej działalności. Zaplanowali i przeprowadzili akcję palenia oraz mielenia ciał specjalnie do tego skonstruowanym urządzeniem. Prochy wrzucano do bezimiennych grobów. Dzięki pracy Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wiemy, że ofiar było przynajmniej osiem tysięcy. Wydobyto około siedemnastu i pół tony ludzkich prochów. Przekazywanie wiedzy następnym pokoleniom jest bardzo ważne. Serce się raduje, gdy widzimy koncepcję prac cmentarza, który, mam nadzieję, powstanie – wskazuje.
Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, informuje, że do konkursu wpłynęło 12 prac, a młodzi ludzie wykazali się zaangażowaniem i pomysłowością.
– Padło wiele propozycji. Ciekawym doświadczeniem było zapoznanie się ze spojrzeniem młodzieży. Studenci dopiero zaczynają drogę zawodową. Mamy nadzieję, że ten konkurs im pomoże. Liczę na to, że stworzą oni kadrę, która będzie mogła w przyszłości realizować takie zlecenia. Jest potrzeba, żeby nadać miejscom pamięci jakość – tłumaczy.
– Mamy do czynienia z krajobrazem kulturowym. Praca nad takim projektem łączy ze sobą zagadnienia z zakresu architektury i sztuki – wyjaśnia Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Marta Włodarczyk/MarWer