Budynki użyteczności publicznej muszą być przyjazne architektonicznie, komunikacyjnie i informacyjnie. To jedno z wyzwań dla koordynatorów do spraw dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. W środę, po raz pierwszy w historii, około 80 takich koordynatorów z gmin z całego Pomorza spotkało się w Gdańsku.
Koordynatorzy do spraw dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami spotkali się w środę w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Przedstawiciele gmin z całego województwa rozmawiali oraz brali udział w specjalnych warsztatach. Dotyczyły różnych aspektów i problemów związanych z dostępnością urzędów i innych budynków użyteczności publicznej. Mowa tu między innymi o likwidowaniu barier architektonicznych czy dostępności urzędów on-line.
„KAŻDY MOŻE POTRZEBOWAĆ TAKIEGO WSPARCIA”
– Dostępność reguluje ustawa o dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ja polemizuję z tą nazwą. Bardziej chodzi o osoby ze zróżnicowanymi potrzebami. Każdy z nas może kiedyś potrzebować takiego wsparcia. W tej ustawie mieści się dostępność architektoniczna, dostępność cyfrowa, ale także dostępność komunikacyjna – mówi Anna Olkowska-Jacyno, wicewojewoda pomorska.
Koordynatorzy brali również udział w specjalnych warsztatach z ekspertami. Największym zainteresowaniem cieszył się ten związany z barierami architektonicznymi.
Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:
Jakub Kaługa/pb