Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką rolę odgrywa w waszym życiu światło? Międzynarodowy Dzień Światła UNESCO to świetna okazja, aby to zrobić. W piątek, 10 maja i sobotę, 11 maja Festiwal Światła po raz trzeci rozświetli Gdańsk wystawami, pokazami oraz atrakcjami z pogranicza sztuki, nauki i technologii.
Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Światło w naszym życiu” i eksploruje różne zastosowania światła. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak światło przenika różne sfery życia człowieka i zastanowić się, jaki ma ono wpływ na zdrowie. Dla pasjonatów sztuki przygotowano wystawy, pokazy i instalacje stworzone przez artystów z całego świata.
– Trzecia edycja festiwalu jest dla nas wyjątkowa. Otrzymaliśmy bardzo wiele zgłoszeń od artystów z Polski i zagranicy, i mogliśmy wybrać naprawdę niezwykłe prace. Jedną z nich jest „River of Stars” autorstwa Fumie Ito Matters. Instalacja przyjeżdża do nas z Japonii i zabiera widzów w podróż po Drodze Mlecznej śladami japońskiego święta gwiazd Tanabata. W tym roku zaprezentujemy także wiele zjawiskowych mappingów – zapowiada Aleksandra Goździelewska z agencji artystów L’arT.
Swoje prace podczas festiwalu przedstawią także studenci i opiekunki Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W Strefie ASP będzie można zobaczyć interaktywną instalację i uczestniczyć w performansie.
COŚ DLA FANÓW TECHNOLOGII
Nie zabraknie też atrakcji dla entuzjastów nowych technologii. Zobaczyć będzie można wiele technologicznych niespodzianek, wśród nich instalację ze zsynchronizowanych, świecących parasolek, nad którą wspólnie pracowali uczestnicy organizowanych przed festiwalem warsztatów.
– Pierwsze ledowe parasolki pokazaliśmy na ubiegłorocznym festiwalu. Pomysł tak bardzo spodobał się widzom, że postanowiliśmy go rozwinąć. Opracowaliśmy projekt instalacji składającej się z parasolek z programowalną animacją i zaangażowaliśmy w jej wykonanie wszystkich, którym marzyła się własna świecąca parasolka. Efekty naszej wspólnej pracy zobaczycie na dziedzińcu Hevelianum. Parasolki będą świecić nad głowami zgromadzonych na majdanie widzów, gdzie będzie można podziwiać je podczas pokazów i koncertów – wskazuje Leszek Miotk z Hackerspace Trójmiasto.
O wszystkich spragnionych wiedzy zatroszczy się Centrum Nauki Hevelianum. W strefie edukacyjnej „Oświeć się!” znajdą się liczne eksperymenty, dzięki którym odwiedzający poznają technologie oparte na świetle, a także związane z nim ciekawostki i odkrycia.
– W naszej strefie edukacyjnej uczestnicy festiwalu będą mogli samodzielnie sprawdzić, jak działa światło i jaką rolę odgrywa ono w życiu człowieka albo po prostu pobawić się z nim. Jeżeli chcesz zobaczyć zorzę polarną w pomieszczeniu, przekonać się, co wspólnego ma przepływ krwi w żyłach z oddalającymi się od Ziemi galaktykami oraz co powstaje z połączenia dźwięku i światła, to tylko tutaj – zaznacza dr Simeonika Rangełowa-Jankowska, specjalistka ds. naukowych z Hevelianum.
WARSZTATY I WYSTAWY DLA KAŻDEGO
Przed rozpoczęciem tegorocznego Festiwalu Światła odbędą się wydarzenia towarzyszące współorganizowane przez Food Hall Montownia. Pierwszym z nich jest wernisaż obrazów Jadwigi Hajdo w świetle UV, który został zaplanowany na 8 maja, godzinę 19:00. W Montowni będą miały miejsce także warsztaty malowania intuicyjnego i tworzenia świec sojowych. Pozostałe warsztaty odbędą się na terenie Hevelianum. Podczas dwóch festiwalowych dni można będzie poznać tajniki cyjanotypii, spróbować sił w videomappingu czy odkryć magię tańca intuicyjnego. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i seniorów.
Wystawy będą czynne dla zwiedzających w piątek od godziny 18:00, a w sobotę od 16:00. Z kolei pokazy i koncerty rozpoczną się o godzinie 21:00 w piątek i o 20:30 w sobotę i potrwają do północy. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale za uczestnictwo w niektórych warsztatach trzeba będzie zapłacić.
Mat. pras./ua