Uniwersytet Gdański zadba o cyberbezpieczeństwo infrastruktury energetycznej. Uczelnia podpisała porozumienie o współpracy z Polskim Rejestrem Statków.
Uniwersytet Gdański podpisał porozumienie o współpracy z Polskim Rejestrem Statków. Zakłada ono współpracę w obszarze energii odnawialnej. Mowa tu między innymi o farmach wiatrowych, ale też innych tego typu przedsięwzięciach.
– Nasze porozumienie ma zdecydowanie szerszy charakter. Po pierwsze, widzimy dla siebie wspólnie szansę, jeżeli chodzi o naszą współpracę w transformacji energetycznej, która ma miejsce już na terenie naszego województwa. Uniwersytet Gdański, mając 11 wydziałów i 1800 naukowców, czuje się odpowiedzialny, żeby wziąć w niej udział. Będzie on dotyczył współpracy naszych naukowców na rzecz rozwiązań związanych z cyberbezpieczeństwem, czy to w zakresie tego bezpieczeństwa w rozwoju morskich farm wiatrowych, ale nie tylko – wyjaśnia Sylwia Mrozowska, prorektor do spraw współpracy i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
ZABEZPIECZANIE MORSKIEJ INFRASTRUKTURY ENERGETYCZNEJ
Polski Rejestr Statków, oprócz zadań zawartych w swojej nazwie, zajmuje się również nadzorowaniem i zabezpieczaniem infrastruktury energetycznej znajdującej się w morzu. W związku z obecną sytuacją na świecie nic więc dziwnego, że tak dużo mówi się o zabezpieczeniu ważnych dla bezpieczeństwa naszego kraju inwestycji.
– Aspirujemy do zasiadania przy wspólnym stole w kontekście szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa, czyli spełniania różnych wymogów certyfikowanych, akredytowanych przy projektach, zwłaszcza infrastruktury krytycznej. To jest morska energetyka wiatrowa, energetyka jądrowa, offshore, przesył gazu, energii – obszary przemysłu, które są niewątpliwie narażone na wszelkiego rodzaju incydenty, ataki lub innego typu zakłócenia – wymienia Artur Czajkowski z Polskiego Rejestru Statków.
NOWE SPOSOBY NA CYBERBEZPIECZEŃSTWO
Uniwersytet Gdański posiada odpowiednie technologie, które są w stanie zabezpieczyć systemy informatyczne przed atakami. – Jesteśmy jednym ze światowych liderów, jeśli chodzi o rozwój kwantowej teorii informacji. To jest – można powiedzieć – nowe spojrzenie na obliczenia numeryczne, gdzie wykorzystuje się prawa mechaniki kwantowej. Okazuje się, że nowe algorytmy, nowy sposób patrzenia, znajduje już zastosowanie w praktyce – wskazuje Marcin Marciniak, prodziekan do spraw nauki wydziału matematyki, fizyki i informatyki Uniwersytetu Gdańskiego
Jak dodaje, w tej chwili uczelnia może konstruować nowe sposoby zabezpieczania cyfrowego.
Oskar Bąk/aKa