Niebagatelna kwota 3 milionów 259 tysięcy złotych trafiła do osiemnastu gdańskich instytucji na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków. Dotacje przyznali miejscy radni.
Środki otrzymały kościoły, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje i kluby, przykładowo klasztor dominikanów, parafia greckokatolicka świętego Bartłomieja, Polski Związek Wędkarski (na prace w Małym Młynie) i Związek Harcerstwa Polskiego (na remont Dworu Miejskiego).
WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA HISTORIĘ GDAŃSKA
Dotacje w postaci symbolicznych czeków wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
– Od 2005 roku niemal 46 milionów złotych z naszego budżetu przeznaczyliśmy na różne cele związane z ratowaniem zabytków. Myślę, że to jest jeden z elementów odpowiedzialności za nasze wspólne dziedzictwo, niezależnie od tego, czy jest ono kościelne, czy prywatne. Bardzo się cieszę, że Rada Miasta Gdańska bierze współodpowiedzialność za przyznawanie tych dotacji, bo każda z nich jest przez radnych głosowana osobną uchwałą. Traktuję je jako naszą współodpowiedzialność za historię Gdańska, ale także za to, że musimy tę historię przechować dla kolejnych pokoleń. Cieszę się, że miasto dokłada do tego cegiełkę i proszę o wspólną troskę o to dziedzictwo – mówiła prezydent.
– Często spotykamy się z opiniami, że Gdańsk jest miastem zadbanym, pięknym i atrakcyjnym do odwiedzania. My również to doceniamy, jednak jako mieszkańcy widzimy więcej wyzwań niż turyści. Chciałbym państwu serdecznie podziękować za odpowiedzialność, którą wzięliście na siebie. Ta odpowiedzialność wymaga na pewno wielu nieprzespanych nocy związanych z ochroną obiektów, którymi się państwo opiekujecie. Cieszę się, że miasto może ten państwa wysiłek wspierać, bo to właśnie on zwiększa realną atrakcyjność naszego miasta – dodał, zwracając się m.in. do radnych miasta, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta do spraw zrównoważonego rozwoju i inwestycji.
KOŚCIOŁY, WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE I NIE TYLKO
Spośród 22 dotacji przewidzianych w uchwałach Rady Miasta Gdańska 15 dotyczy osób prawnych kościoła różnych wyznań (katolickiego, greckokatolickiego i polsko-katolickiego) na łączną kwotę 1 miliona 935 tysięcy złotych, dwie dotacje otrzymały wspólnoty mieszkaniowe na łączną kwotę 315 tysięcy złotych, dwie zostały skierowane do osób prawnych na kwotę 677 tysięcy złotych, jedną dostała osoba fizyczna na kwotę 8 tysięcy złotych, a dwie dotyczą innych podmiotów, jak organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje czy kluby, na łączną kwotę 324 tysięcy złotych.
– Dziedzictwo to nasza wspólna sprawa. Dotacje to pieniądze, ale tak naprawdę nie byłoby tych zabytków bez zaangażowania wielu osób. Dziękuję za wszystkie rozmowy, które odbyliśmy na Komisji Zrównoważonego Rozwoju, za działania na rzecz zachowania dziedzictwa i jego propagowania. Wiele obiektów jest udostępnianych na co dzień, prowadzone są także działania informujące mieszkańców i turystów, że mamy takie wartościowe perły w naszym mieście – mówiła radna Anna Golędzinowska.
Wsparcie w postaci dotacji celowych może zostać udzielone na obiekty indywidualnie wpisane do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
mat. pras./MarWer/raf