Wczoraj, 3 lipca, rozpoczął się Open’er Festival. Tegoroczna edycja potrwa do 6 lipca na terenie dawnego lotniska wojskowego Kosakowo w Gdyni. Pierwszy dzień imprezy relacjonowaliśmy na żywo. W naszym mobilnym studiu na długo przed oficjalnym rozpoczęciem pojawili się Hanna Brzezińska i Piotr Bonar, którzy przez wiele godzin rozmawiali z gośćmi i informowali, co dzieje się na tym jednym z największych festiwali muzycznych.
W tym roku jednym z headlinerów Open’era jest rockowy zespół Foo Fighters, który w czerwcu wydał 11. album. Na scenie głównej pojawią się także brytyjsko-albańska wokalistka Dua Lipa, jedna z najczęściej streamowanych raperek na świecie Doja Cat oraz autor i wokalista poruszających piosenek Hozier. Na festiwalu obecni będą również jeden z najbardziej znanych raperów swojego pokolenia 21 Savage oraz Charli XCX, która właśnie wydała album „Brat” – hołd dla imprez rave lat 90. Będzie można zobaczyć też występ Ice Spice, nazywanej jednym z największych objawień kobiecego rapu ostatnich lat. Po raz kolejny wystąpią także między innymi włoski rock’n’rollowy zespół Måneskin, przedstawiciel brytyjskiego soulu, indie rocka i folku Michael Kiwanuka oraz jeden z najpopularniejszych popowych wykonawców Sam Smith.
Na Open’erze nie zabraknie też polskich akcentów. Odbędą się koncerty między innymi Braci Kacperczyk, Kwiatu Jabłoni, tria Łona x Konieczny x Krupa, Margaret, duetu Matylda/Łukasiewicz, OKIego, PRO8L3Mu, PG$ – duetu Young Leosia i Bambi, Krzysztofa Zalewskiego, Kaza Bałagane, Otsochodzi, Natalii Przybysz oraz Darii ze Śląska.
RADIO GDAŃSK NA OPEN’ERZE
Nasi dziennikarze już od rana są na terenie festiwalu, w samo południe rozpoczęli cykl audycji na żywo.
Hanna Brzezińska i Piotr Bonar opowiedzą o tym, jak odnaleźć się w festiwalowym tłumie, porozmawiają z organizatorami i odwiedzającymi Open’er. Po godzinie 15:00 z Kosakowa przywitają się w ramach „Tak Gramy w Radiu Gdańsk”, po godzinie 18:00 poprowadzą stamtąd „Muzyczną Strefę Radia Gdańsk”, a wierni słuchacze „Wydziału Metalowego” i „Barw Muzyki” – odpowiednio po godzinach 21:00 i 22:00 – również usłyszą swoje ulubione audycje nadawane właśnie z Open’era.
Open’er to nie tylko spotkanie z muzyką – można tu również ocalić komuś życie. W naszym mobilnym studiu przekonywał o tym Bartłomiej Cisek z fundacji DKMS. – Zapraszamy wszystkich do strefy NGO, gdzie rejestrujemy potencjalnych dawców szpiku. Jeżeli ktoś nie jest przekonany, czy może się zarejestrować bądź ma jakieś wątpliwości, pogadamy i rozwiejemy je – zachęcał.
Posłuchaj całej rozmowy:
Nasze mobilne studio odwiedziła też Marta Czyż, kuratorka festiwalu, i Yuriy Biley z Open Group, którzy przybliżyli naszym słuchaczom działalność wspomnianej grupy.
– W muzeum na Open’erze pokazujemy w tym roku pracę ukraińskiego kolektywu Open Group, na który składa się trójka uczestników: Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Pokazujemy tutaj pracę „Repeat After Me 2024”, czyli jedną z dwóch prac, które obecnie są pokazywane w pawilonie polskim na Biennale w Wenecji – wyjaśniła Marta Czyż.
– To video z drastycznym karaoke, na którym uchodźczyni i uchodźcy od kilku lat mieszkający poza Ukrainą naśladują dźwięki broni i proszą publiczność, aby za nimi powtórzyła. To karaoke jest rodzajem metody nauki i próbą nasycenia się doświadczeniem dźwięków broni i doświadczeniem wojny – tłumaczył Yuriy Biley.
Posłuchaj całej rozmowy:
Zapraszamy do słuchania i śledzenia relacji na naszej stronie internetowej.
GWIAZDA PIERWSZEGO DNIA FESTIWALU
Na czterech scenach prezentują się popularni wykonawcy z Polski i ze świata, ale też obiecujący młodzi artyści.
Zapytaliśmy uczestników festiwalu, kto ich zdaniem jest największą gwiazdą pierwszego dnia imprezy.
– Maneskin. Jestem wielką fanką tego zespołu, słucham go od bardzo dawna. Gdy tylko zobaczyłam, że gra w Polsce, to musiałam się wybrać na ten koncert -powiedziała naszej reporterce jedna z uczestniczek.
– Słucham głównie rocka, a Maneskin jest właśnie zespołem reprezentującym ten typ muzyki, jeśli mówimy o współczesnych zespołach – dodała inna festiwalowiczka.
POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI UCZESTNIKÓW:
ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU, URATUJ LUDZKIE ŻYCIE
Festiwalowe miasteczko oferuje też wydarzenia towarzyszące, w tym kulturalne i edukacyjne. Na miejscu można np. zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku.
– Zapraszamy wszystkich do strefy NGO, gdzie rejestrujemy potencjalnych dawców szpiku. Jeśli ktoś nie jest przekonany, czy może się zarejestrować, niech do nas przyjdzie: porozmawiamy i rozwiejemy wszystkie wątpliwości. Dodatkowo mamy do rozwiązania quiz o idei dawstwa szpiku, mamy fajne gadżety festiwalowe. Zapraszamy do odwiedzenia nas i oczywiście do rejestracji – mówił w naszym plenerowym studiu Bartłomiej Cisek z fundacji DKMS.
TEATR NA OPENER’ZE
Podczas festiwalu zajrzeliśmy także w miejsce bardziej nieoczywiste w przypadku imprezy muzycznej. A mianowicie do… teatru. Na Opener’ze można obejrzeć sceniczny fenomen „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego z Teatru Studio w Warszawie.
– Jesteśmy trochę przyzwyczajeni do występowania w takim otoczeniu. Właśnie wróciliśmy z Aten, gdzie byliśmy ze spektaklem na małym festiwalu, który sami realizujemy – wyjaśniał Łukasz Twarkowski.
– Gram człowieka, który tęskni za prawdziwymi relacjami na sześciotysięczniku. Moja rola jest częścią perfekcyjnie utkanej struktury, która jest samonapędzającą się maszyną – dodał Rob Wasiewicz, jeden z aktorów, występujących w spektaklu.
POSŁUCHAJ ROZMOWY Z REŻYSEREM I AKTOREM:
MarWer/raf