Wystarczyło 90 minut, żeby przekonać się, jak bardzo w Porcie Lotniczym w Gdańsku jest potrzebny punkt szybkiego wyrabiania tymczasowych paszportów.
Od godz. 7:30 do 9:00 w poniedziałek, w pierwszym dniu funkcjonowania punktu, pięć osób otrzymało nowe dokumenty. Cała procedura zajmuje około 20 minut, a mogą z niej skorzystać osoby, które zgubiły paszport, zapomniały go zabrać w podróż lub w ostatniej chwili zorientowały się, że dokument stracił ważność. Na miejscu wystarczy podać swój numer PESEL.
– Otwarcie szybkiego punktu paszportowego w Porcie Lotniczym Gdańsk to ważny krok w stronę zapewnienia większego komfortu i bezpieczeństwa podróżujących. Dzięki temu, w przypadku nagłych sytuacji, można będzie uzyskać niezbędne dokumenty i udać się na wyczekiwany urlop – zaznaczyła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podczas konferencji prasowej otwierającej szybki punkt paszportowy w porcie lotniczym w Gdańsku.
Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski podkreślał, że wymarzony wypad wakacyjny lub pilny wyjazd rodzinny czy służbowy nie będą musiały być odkładane z powodu braku dokumentów.
– To duże ułatwienie dla naszych klientów, których liczba rośnie z miesiąca na miesiąc i których rekordowej liczby spodziewamy się w tym roku. Podwyższanie standardów obsługi pasażerów to nasz wspólny priorytet – powiedział Tomasz Kloskowski, cytowany przez stronę internetową airport.gdansk.pl.
KTO MOŻE OTRZYMAĆ PASZPORT TYMCZASOWY?
O szybkie wydanie paszportu tymczasowego mogą ubiegać się pasażerowie dysponujący ważnym biletem lotniczym. Skorzystać mogą także klienci biur podróży, którzy nie mają biletów, a tylko rezerwację i numer rejsu. Nie trzeba mieć przy sobie żadnego fizycznego dokumentu. Do weryfikacji tożsamości może posłużyć aplikacja mObywatel lub tylko podanie numeru PESEL. W przypadku dzieci w biurze musi być dwoje rodziców, którzy wyrażą zgodę na wyrobienie dokumentu. Paszporty mogą otrzymać tylko polscy obywatele.
KOSZT, PŁATNOŚĆ I OKRES WAŻNOŚCI
Wyrobienie paszportu tymczasowego zajmuje około 20 minut i kosztuje 30 zł. Płatność jest realizowana na miejscu, wyłącznie kartą płatniczą.
Dokument jest ważny przez wskazany w nim okres: zazwyczaj tyle, ile trwa planowana podróż, ale nie dłużej niż 12 miesięcy od daty otrzymania paszportu.
Z wnioskiem o wydanie można wystąpić nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowaną datą wylotu.
MIEJSCE, GODZINY OTWARCIA, KONTAKT
Punkt paszportowy mieści się w terminalu pasażerskim Portu Lotniczego Gdańsk, na wysokości strefy odlotowej i kontroli bezpieczeństwa, obok środkowego wejścia do terminalu. Jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30-15:30. Informacje można uzyskać telefonicznie w godzinach urzędowania, pod numerem 880 762 355.
PIERWSZA BYŁA WARSZAWA
Od 20 kwietnia 2023 roku podobny punkt paszportowy działa na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów. Przez ponad rok skorzystało z niego około 18 tysięcy podróżnych. Na podstawie decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oprócz nowego punktu w Gdańsku, biura szybkiego wyrabiania tymczasowych paszportów utworzono też na lotniskach w Krakowie i Katowicach.
Tomasz Sosnowski/ua