280 pomysłów mieszkańców zakwalifikowano pod głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2024. Zakończył się etap weryfikacji formalnej oraz rozstrzygnięcia związane z odwołaniami. W najbliższych dniach rada ds. budżetu obywatelskiego będzie losowała kolejność projektów na liście.
W puli tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Gdynia ma do rozdysponowania prawie 13 mln złotych. Pieniądze są podzielone na pulę miejską w wysokości 3 mln zł oraz dzielnicową w wysokości prawie 10 mln zł, która jest rozdysponowana między 21 dzielnic.
364 PROJEKTY MIESZKAŃCÓW
Mieszkańcy i mieszkanki złożyli 364 projekty, 325 dzielnicowych oraz 39 miejskich. Każdy złożony projekt był rozpatrywany przez urzędników jednostek i wydziałów, które na co dzień realizują zadania we wskazanym zakresie. Projekty były analizowane pod kątem formalnym, a następnie techniczno-finansowym. Ten etap przeszło 279 projektów. W sprawie 22 wniosków, które oceniono jako niemożliwe do zrealizowania w przedstawionym kształcie, ich autorzy i autorki skorzystali z możliwości odwołania od negatywnej oceny. Ostateczną decyzję w sprawie tych wniosków podjęła wiceprezydent Gdyni, Oktawia Gorzeńska. W efekcie jeden z projektów został przywrócony na listę.
„DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE”
– Realizację projektów BO, tak samo jak wszystkich innych inwestycji, obowiązują te same przepisy prawa, dlatego zdarza się, że nie wszystkie proponowane przez mieszkańców inicjatywy są możliwe do realizacji. Niemniej, dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w ten proces, bo wszystkie projekty złożone w Budżecie Obywatelskim to dla nas czytelna informacja, czego w swoich najbliższych okolicach oczekują mieszkanki i mieszkańcy Gdyni – mówi wiceprezydent Gdyni Oktawia Gorzeńska.
Negatywne oceny miały związek m.in. z niespełnieniem warunków ogólnodostępności, brakiem wprowadzenia wymaganych zmian w projekcie, kolizją z inną realizowaną inwestycją, sprzecznością z obowiązującymi planami lub brakiem zgody właściciela gruntu na zlokalizowanie na jego terenie projektu budżetu obywatelskiego. Pozytywną ocenę otrzymały 22 projekty miejskie oraz 258 dzielnicowych, w tym 167 projektów tzw. dzielnicowych małych i 91 dużych.
GŁOSOWANIE JUŻ WE WRZEŚNIU
Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego zaplanowano w dniach 2-16 września. Na przedstawione pomysły będzie można głosować wyłącznie przez stronę www.bo.gdynia.pl. Przed głosowaniem niezbędne będzie podanie numeru PESEL, imienia ojca albo numeru Karty Mieszkańca oraz imienia i nazwiska. W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Gdyni, niezależnie od wieku i obywatelstwa. Osoby mieszkające w Gdyni, ale niezameldowane lub nieposiadające Karty Mieszkańca, też mogą głosować. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie o zamieszkaniu w Gdyni. Dotyczy to również cudzoziemców.
Podczas głosowania można wybrać maksymalnie 3 projekty miejskie zgłoszone do Jubileuszowego Budżetu Obywatelskiego (JBO), 3 projekty miejskie zakwalifikowane do Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego (KBO), 3 dzielnicowe duże i 3 projekty dzielnicowe małe w dowolnie wybranej dzielnicy (nie musi to być dzielnica zamieszkania). Wyniki głosowania poznamy do 20 września. Realizacja zwycięskich projektów będzie mogła rozpocząć się najwcześniej w kolejnym roku budżetowym, czyli w 2025 r.
oprac. puch