Alicja Giedryś, studentka gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, przepłynęła kanał La Manche w nieoficjalnym czasie 12 godzin i 29 minut. Jest zawodniczką sekcji pływackiej osób niepełnosprawnych ruchowo Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Sportowego Szansa Start Gdańsk.
Dwie wcześniejsze próby przepłynięcia kanału La Manche przez polską zawodniczkę w lipcu 2021 oraz rok później zakończyły się niepowodzeniem ze względów zdrowotnych. Tym razem powiodło się. Alina Giedryś została 14. osobą z Polski, której udało się indywidualnie pokonać odległość kanału La Manche, w tym czwartą kobietą.
Zawodniczka ma na swoim koncie m.in. udział w Extreme Baltic Challenge, w ramach którego przepłynęła odległość 36 km z Gdyni na Hel i z powrotem, zostając pierwszą kobietą, która pokonała ten dystans.
FILM O PRZYGOTOWANIACH
EKSTREMALNE WYZWANIA
Alicja Giedryś z wykształcenia jest magistrem filozofii oraz inżynierem ochrony środowiska. Jej pasja do pływania skłoniła ją do podjęcia decyzji o zostaniu trenerką pływania. Alicja ma na swoim koncie liczne sukcesy, w tym m.in.: Extreme Baltic Challenge: Gdynia – Hel – Gdynia (dystans 36 km w czasie 10 h 59 min – pierwsza kobieta, która pokonała ten dystans), Nocny Maraton Pływacki Otyliada (12 godzin płynięcia, dystans 39,4 km – 1 miejsce wśród kobiet, 4 miejsce ogółem – liczba uczestników: 1162 osoby), 55. Międzynarodowy Maraton Pływacki Wpław przez Kiekrz im. Stanisława Garczarczyka (wyścig na 10 km – 3 miejsce).
ZIMNA WODA I SILNE PRĄDY
Kanał La Manche, mający 33,1 km w linii prostej, stanowi jedno z największych wyzwań w pływaniu na wodach otwartych. Przeprawa jest koordynowana przez federację Channel Swimming Association, która zapewnia asekurację oraz nawigację podczas płynięcia. Główne trudności to zimna woda (15-18°C), zmienne i silne prądy oraz duże natężenie ruchu statków. Zawodnicy muszą płynąć w zwykłym stroju pływackim, czepku i okularkach, a wszelkie urządzenia wspomagające są zabronione.
oprac. puch