Stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana – Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, Karolina Lewicka oraz Anja Rubik otrzymali w piątek Medale Wolności Słowa za działalność na rzecz dobra wspólnego. Gala imprezy odbyła się w piątek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Medale Wolności Słowa przyznane zostały w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/ka. Do każdej z nich nominowano po trzy kandydatury. Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.
Medal Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in. obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. Konkurs został organizowany „w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce”.
NAGRODA W KATEGORII INSTYTUCJA
W kategorii Instytucja laureatem zostało Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy – „za walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim. Za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości poprzez dbanie o należną językowi śląskiemu obecność w przestrzeni publicznej”. Nagrodę wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za ten medal (…). Wiemy, że wolność słowa to nie tylko wolność tego, co chce się powiedzieć, ale też tego, jak chce się powiedzieć – powiedział prezes Pro Loquela Silesiana Rafał Adamus.
NAGRODA W KATEGORII MEDIA
W kategorii Media Medal Wolności Słowa otrzymała Karolina Lewicka (Tok FM) – „za inteligentne, chłodne i konsekwentne zdejmowanie masek z polityków, którzy próbują ukryć prawdziwe intencje za grubym make-upem politycznej szminki. Za odważne stanie po stronie prawdy, i szacunek wobec odbiorców”.
Dziękując za nagrodę, Lewicka stwierdziła, że wydaje jej się, iż jest beneficjentką zawodu, który jest widoczny. – Tym większe moje gratulacje dla tych wszystkich, którzy zwłaszcza przez ostatnich osiem lat, walczyli o wolność słowa i demokrację, niejako obok swojego życia zawodowego, poświęcając swój prywatny czas i swoją życiową energię – podkreśliła.
NAGRODA W KATEGORII OBYWATEL/OBYWATELKA
W kategorii Obywatel/Obywatelka zwyciężyła Anja Rubik – „za odważne korzystanie z wolności słowa, za co była wielokrotnie atakowana przez środowiska prawicowe”. Laureatka podczas swojego przemówienia zwróciła uwagę na to jak ważna jest edukacja seksualna oraz na jej wpływ na rozwój społeczny, emocjonalny, psychiczny i fizyczny społeczeństwa.
– Edukacja seksualna z prawdziwego zdarzenia, dostosowana do wieku powinna być obowiązkowym przedmiotem w każdej szkole. Dlatego, że uczy nas, jak być człowiekiem, jak w bezpieczny sposób funkcjonować w dzisiejszym świecie – stwierdziła.
Wyraziła też nadzieję, że „Polki i Polacy nie będą już musieli wychodzić na ulicę i walczyć o swoją godność, zdrowie, bezpieczeństwo, swój własny wybór i decyzje dotyczące ich życia i ciała”.
Medal specjalny Wolności Słowa dla Społeczeństwa Obywatelskiego w Polsce przyznano bydgoskiej aktywistce Ilonie Michalak.
PAP/am