Uniwersytet Gdańsk i Politechnika Gdańska deklarują pomoc swoim studentom, których rodziny ucierpiały w wyniku powodzi. Przygotowano zapomogi, miejsca w akademikach i wsparcie psychologiczne.
Rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej Maciej Dzwonnik zapewnił, że studenci i studentki gdańskiej uczelni technicznej, których rodzinne miejscowości zostały dotknięte powodzią, mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony ich uczelni. – Każdy student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, może wnioskować o przyznanie zapomogi. Od 1 października maksymalna kwota zapomogi – dotychczas wynosząca 2,5 tys. zł – wzrośnie do 10 tys. zł. Możemy zapewnić, że wnioski będą rozpatrywane w najszybszym możliwym trybie – przekazał Maciej Dzwonnik. Dodał, że niebawem wniosek o zapomogę będzie można złożyć także elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP, co ma ułatwić proces ubiegania się o świadczenie.
BEZ OPŁAT ZA MIEJSCA W AKADEMIKACH
Ponadto studentom pochodzącym z terenów dotkniętych powodzią uczelnia udostępni bezpłatnie wszystkie wolne miejsca w akademikach, które corocznie znajdowały się w puli rektora przeznaczonej dla gości uczelni. Rzecznik Politechniki Gdańskiej wyjaśnił, że w przypadku studentów, których rodziny dotknęła powódź, a którzy mieli już zagwarantowane miejsce w akademiku po wcześniejszej rekrutacji, uczelnia zwalnia ich czasowo z opłat za zakwaterowanie.
Rektor prof. Krzysztof Wilde zapewnił, że uczelnia jest w kontakcie z osobami, które studiują na PG, a które pochodzą z terenów dotkniętych powodzią. – Zachęcamy, by kolejni studenci potrzebujący wsparcia kontaktowali się z nami – powiedział i dodał, że na Politechnice przygotowywane są również inne formy pomocy dla studentów z terenów dotkniętych powodzią. – Będą one zindywidualizowane. Dostosujemy je do konkretnych potrzeb – zapewnił.
TRANSPORT Z NAJPOTRZEBNIEJSZYMI RZECZAMI
Uczelnia przygotowała również transport, który w czwartek wyruszy do Wrocławia, na stadion Tarczyński Arena, do oficjalnego punktu zbiórki zorganizowanego przez Urząd Miejski we Wrocławiu. Znajdą się w nim: materiały bytowe, zestawy pościelowe, ręczniki i koce oraz środki czystości i chemię gospodarczą oraz inne, potrzebne przedmioty, które zostały wygospodarowane awaryjnie z rezerwowych zasobów PG.
WSPACIE NA UNIWERYSTECIE GDAŃSKIM
Pomoc dla studentów dotkniętych powodzią przygotował również Uniwersytet Gdańsku. Rzeczniczka uczelni Magdalena Nieczuja-Goniszewska podała, że na UG studiuje sześć osób z Kłodzka, Staronia Śląskiego i Głuchołazów. – Dziekanaty poszczególnych wydziałów kontaktują się z tymi osobami, żeby ustalić co potrzebują na teraz, doraźnie, i jaką pomoc możemy zorganizować – wyjaśniła. Dodała, że osoby studiujące na Uniwersytecie Gdańskim, które zostały dotknięte kataklizmem, mogą ubiegać się o przyznanie wsparcia materialnego, zwolnienie z opłat za zakwaterowanie w domach studenckich oraz zwolnienie z opłat związanych z kształceniem.
– Dla osób dotkniętych powodzią przygotowana została specjalna ścieżka procedowania wniosków o zapomogi, po to by studenci jak najszybciej otrzymali pomoc. Wysokość zapomogi uzależniona jest od indywidualnej sytuacji studenta – podała rzeczniczka. Zaznaczyła, że studenci poszkodowani przez powódź mogą także ubiegać się o zwolnienie lub obniżenie opłat związanych z zakwaterowaniem w domach studenckich UG. Ponadto dla osób poszkodowanych dostępna jest możliwość uzyskania zwolnienia lub obniżenia opłat za usługi edukacyjne (czesne, opłaty za powtarzanie roku lub przedmiotu itp.).
POMOC PSYCHOLOGICZNA
Osobom poszkodowanym przez powódź obie gdańskie uczelnie oferują także bezpłatne wsparcie psychologiczne.
Przeczytaj też: Pomorze zgłasza gotowość przyjęcia do szkół dzieci z terenów dotkniętych powodzią
PAP/hb