W Gdyni odbyły się dwie nadzwyczajne sesje rady miasta. Zostały zwołane po tym, jak podczas posiedzenia sprzed tygodnia projekt zmian w budżecie został odesłany do prezydent Aleksandry Kosiorek. Klub Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich i Lewicy nie zgadzał się na propozycję przesunięcia na następny rok kilku miejskich inwestycji.
– Chodziło głównie o rezygnację z realizacji w tym roku budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Wielkopolskiej do Łowickiej – wyjaśnia przewodniczący Rady Miasta Gdyni, Tadeusz Szemiot. – Mamy gotowy projekt i wszystkie uzgodnienia. Należy po prostu ogłaszać przetarg i realizować, bo jest gotowe finansowanie. Drugi temat dotyczył przystąpienia do złożonego projektu przygotowania odwodnienia Działek Leśnych – dodaje.
GDYNIA JEDNAK POMOŻE POWODZIANOM
Zmiany w budżecie zostały przyjęte jednogłośnie, podobnie jak pomoc dla gmin z Dolnego Śląska poszkodowanych w powodzi. Tego tematu dotyczyła odrębna nadzwyczajna sesja. Wraz z projektem zmian w budżecie na stole prezydent Gdyni ponownie znalazły się także zapisy o pomocy finansowej dla powodzian.
– Temat pomocy dla powodzian można było załatwić dużo szybciej, ale uniemożliwił to konflikt Gdyńskiego Dialogu z KORMiL-em – uważa radny Prawa i Sprawiedliwości, Marek Dudziński. – Uchwałę o pomocy dla powodzian popierali przecież i tak wszyscy radni, a okazało się, że nawet w szczytnym celu obie frakcje nie mogą się zjednoczyć. Ofiarą konfliktu pomiędzy większością w radzie a ugrupowaniem prezydent padają nie tylko nasi mieszkańcy, ale także osoby z Dolnego Śląska, które czekają na pomoc – podkreśla.
Gdynia przekaże gminom poszkodowanym w powodzi w sumie pół miliona złotych. Wsparcie trafi do Głuchołazów, Stronia Śląskiego, Lądka Zdroju, Janowic Wielkich, Gryfowa Śląskiego i Bystrzycy Kłodzkiej.
Mateusz Czerwiński/ua