W Gdańsku upamiętniono Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Froncie Wschodnim. Pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska” złożono wieńce i wręczono odznaczenia.
W uroczystości wzięli udział m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, wiceprezydent Gdańska Emilia Lodzińska, przedstawiciele Związku Inwalidów Wojennych RP i mieszkańcy miasta.
„ODDALI SWOJE ŻYCIE ZA POLSKĘ”
– Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić pamięć polskich żołnierzy walczących podczas II wojny światowej na froncie wschodnim. Froncie, który był w ostatnich latach nieco zapomniany. A przecież to na tym froncie, w ostatnich wojennych latach, nasi żołnierze toczyli tak ciężkie i tak wielkimi stratami okupione walki – zaznaczył Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– Ocena działań politycznych w tym czasie jest jednoznacznie krytyczna. Czymś zupełnie innym jest ocena trudu żołnierskiego 400 tysięcy żołnierzy, naszych rodaków, którzy przeszli szlak bojowy aż do Berlina. Ta ocena musi być sprawiedliwa. Należy rozumieć, że oni oddali swoje życie za Polskę, a to, że nie służyli w armii generała Andersa, nie jest ich winą, ponieważ im to utrudniano. Nasi rodacy nawet nie wiedzieli, że armia Andersa się formuje – wskazał Parell.
HOŁD NIE TYLKO DLA POLEGŁYCH
Prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Elżbieta Kazubska podkreśliła, że „każda kropla przelanej w walce krwi jest wyjątkowo cenna, niezależnie od kierunku wojennych działań i rodzaju formacji, bo każda z ran i każde utracone życie zbliżało nas w równym stopniu do wolności”.
– Składamy hołd tym, którzy polegli, ale i tym, którzy okaleczeni fizycznie i udręczeni psychicznie, przeżyli czas wojennej zawieruchy, wciąż cierpiąc z powodu skomplikowanej sytuacji politycznej naszego państwa. Jako organizacja społeczna zrzeszająca inwalidów wojennych, nie możemy ulegać trendom pomniejszającym wartość ofiary poniesionej przez żołnierzy walczących na froncie wschodnim. Ich umiłowanie ojczyzny, męstwo, gotowość oddania zdrowia i życia za polskość sprawiała wrogowi taki sam trud, jak i żołnierzy walczących w trakcie wojennej zawieruchy na innych frontach walk – powiedziała Elżbieta Kazubska.
WRĘCZONO ODZNACZENIA
W trakcie sobotnich uroczystości szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył szczególnie zasłużonym osobom Medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”. Na zakończenie złożono kwiaty przed pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska”.
W sobotę mija 81 lat od rozpoczęcia krwawej, dwudniowej bitwy pod Lenino. Batalia ta była chrztem bojowym dla 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
Filip Jędruch/mk