Gdańszczanie wybierali w niedzielę dzielnicowych radnych. Lokale wyborcze były otwarte do godz. 21:00. Miasto podzielone zostało na 35 dzielnic, ale wybory odbywały się w 33 z nich. Na Stogach i Przymorzu Wielkim z uwagi na zbyt małą liczbę zarejestrowanych kandydatów na radnych odbędą się w późniejszym terminie.
Mieszkańcy wybierali przedstawicieli spośród 766 kandydatów. W wyborach do Rad Dzielnic jest 105 obwodowych komisji wyborczych.
KTO MÓGŁ WZIĄĆ UDZIAŁ W GŁOSOWANIU?
W wyborach mogli głosować mieszkańcy danej dzielnicy Gdańska, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończyli 18 lat oraz stale zamieszkują na terenie tej dzielnicy. Spis wyborców uprawnionych do głosowania sporządza się na podstawie rejestru wyborców.
W tych wyborach wybiera się przedstawicieli dzielnic w miejscu stałego zamieszkania. Nie ma możliwości, jak jest to np. przy wyborach prezydenta RP, by dopisać się do spisu wyborców tylko na to jedno głosowanie.
LICZY SIĘ FREKWENCJA
Od frekwencji w wyborach zależy, jakim budżetem w swojej kadencji będą dysponowały rady. Kwota będzie ustalana według przelicznika: 1 osoba zameldowana na pobyt stały razy kwota bazowa.
CISZA WYBORCZA
Do godz. 21:00 w niedzielę obowiązywała cisza wyborcza.
Jakie działania są zabronione w czasie ciszy wyborczej? Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.
Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca, m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.
PAP/am