To jedyna polska drużyna w prestiżowych międzynarodowych zawodach prawniczych, które polegają na symulacji rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, których nauczycielką jest Anna Ćwiklińska-Rutka, zmierzą się ze specjalnie przygotowanym przez MTJ fikcyjnym kazusem. Oceni ich jury, w którym zasiądą m.in. sędziowie z Hagi. Polski udział patronatem objął Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.
– Udział uczennic i uczniów naszej szkoły w tym prestiżowym, unikatowym na skalę europejską konkursie, jakim jest symulacja postępowania karnego przed Izbą Przygotowawczą Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, to już niemal gdyńska tradycja. W tym roku po raz trzynasty uczniowie będą prezentować sprawę przed sądem, odgrywając w języku angielskim role obrońców i oskarżycieli w fikcyjnej sprawie – mówi dyrektor szkoły Elżbieta Zaręba.
W tym roku udział uczniów II LO został objęty patronatem Ministra Sprawiedliwości prof. Adama Bodnara, Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz i Prezydent Miasta Gdyni Aleksandry Kosiorek.
WARSZTATY W PROKURATURZE KRAJOWEJ
W piątek minister zorganizował uczniom warsztaty w Prokuraturze Krajowej, była to symulacja rozprawy w języku angielskim. Młodzież przedstawiła mowy obrońców i oskarżycieli oraz odpowiadała na wnikliwe pytania. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z prokuratorami, m.in. Jackiem Bilewiczem, Cezarym Kłosem, Jarosławem Malinowskim. Spotkanie przygotowała i prowadziła pani Anna Adamiak, rzeczniczka Prokuratora Generalnego.
PRZYGOTOWANIA POD OKIEM SPECJALISTÓW
Siedmioosobowa grupa licealistów przygotowywała się do zawodów, spotykając się z prawnikami, uczestnicząc w zajęciach z języka angielskiego prawniczego oraz ćwicząc mowy. W tym roku z uczniami pracowali prokurator Mariusz Marciniak (współpracujący przy projekcie od 2015 roku) oraz Paweł Sarzyński, student czwartego roku prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Konsultantkami były radca prawny Aleksandra Zaręba i sędzia Dorota Zabłudowska. Wraz z uczniami do Rumunii uda się koordynator projektu nauczycielka Anna Ćwiklińska-Rutka oraz Paweł Sarzyński.
HISTORIA STARTÓW GDYŃSKICH LICEALISTÓW
Młodzież z klas o profilu prawniczym bierze udział w zawodach International Moot Court (symulacje procesów sądowych – przyp. red.) nieprzerwanie od 2012 roku. Czterokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Zawodach Prawniczych w Hadze.
– Dwukrotnie, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdyni i patronacie prezydenta, byliśmy organizatorami bliźniaczego wydarzenia, czyli Baltic Moot Court (w latach 2013 i 2015) w Gdyni. W europejskich odsłonach konkursu, czyli Moot Court Europe w Rumunii w 2017 roku, gdyńska drużyna wygrała, w finale pokonując młodzież z Rosji. W 2019 roku dotarliśmy do finału Moot Court Europe, a w roku 2020 współorganizowaliśmy w Gdyni Międzynarodowe Zawody Prawnicze. Impreza ta okazała się olbrzymim sukcesem, przyjechała młodzież z 13 krajów (USA, RPA, Wenezueli, St. Maarten, Niderlandów, Rumunii, Bułgarii, Mongolii itd.). Wspólnie z Urzędem Miasta Gdyni, Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu, Wydziałem Prawa UG, Sądem Okręgowym w Gdańsku oraz Europejskim Centrum Solidarności przygotowaliśmy wówczas niezapomniane wydarzenie, któremu patronowali m.in.: prezydent Lech Wałęsa, senator Sławomir Rybicki czy marszałek Mieczysław Struk – przypomina Anna Ćwiklińska-Rutka .
Nauczycielka dodaje, że International Moot Court to wielka przygoda otwierająca młodzieży drogę do najlepszych uniwersytetów.
oprac. puch