W Polsce są ponad dwa miliony zadłużonych. W Gdańsku od ośmiu lat działa program bezpieczeństwa ekonomicznego i wsparcia takich osób. Innowacyjny zespół działań dla ludzi zmagających się z kryzysem finansowym jest dostępny dla wszystkich – podkreślano we wtorek w Olivia Business Centre w trakcie konferencji podsumowującej dotychczasowe osiągnięcia.
Od 2016 roku Gdańsk wdraża działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ekonomicznego. – Biorąc odpowiedzialność za naszych mieszkańców, uznaliśmy, że mamy narzędzia, by wesprzeć ich pod kątem prawnym, psychologicznym czy doradczym – wyjaśnia Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska.
„ŻYCIE PISZE RÓŻNE SCENARISUZE”
Jak zaznacza Piotr Puchalski, prawnik z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku, sytuacja każdej z takich osób jest inna.
– Trudno powiedzieć, jaka jest sylwetka typowa dla dłużnika. Żeby stracić płynność finansową i popaść w zadłużenie, nie zawsze trzeba podejmować głupią decyzję, źle zainwestować czy nie czytać umów. Czasami można stać się dłużnikiem wskutek sytuacji obiektywnych, np. odziedziczyć dług spadkowy czy doświadczyć wypadku. Życie pisze różne scenariusze i my w centrum z tymi scenariuszami na co dzień dajemy sobie radę – opisuje. – Centrum bezpieczeństwa zajmuje się ochroną osób przed przestępstwami i nadużyciami ekonomicznymi – dodaje Puchalski.
BEZPŁATNE PORADY W GDAŃSKU-WRZESZCZU
Siedziba Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych mieści się przy al. Grunwaldzkiej 8 w Gdańsku. Oferuje bezpłatne porady prawne, psychologiczne, doradztwo zawodowe i finansowe.
Filip Jędruch/mrud