W Gdyni odbyły się uroczyste obchody Święta Marynarki Wojennej. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczyli w uroczystościach.
Prezydent podkreślał, że „sytuacja na Morzu Czarnym w istotny sposób wpływa na przebieg konfliktu na Ukrainie” a Morze Bałtyckie „staje się jedną z najważniejszych aren, na której toczy się niewidoczna na co dzień wojna hybrydowa z agresywnie nastawioną Rosją”.
#NaŻywo | Gdynia. Udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy w uroczystych obchodach Święta Marynarki Wojennej. https://t.co/xPcXLzLdFz
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 28, 2024
ANDRZEJ DUDA: OBRONA MORSKIEJ INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ WYMAGA UDZIAŁU MARYNARKI WOJENNEJ
– Mający miejsce kilka dni temu kolejny incydent związany z uszkodzeniem podwodnych kabli pokazuje dobitnie, że skuteczna obrona morskiej infrastruktury krytycznej wymaga udziału marynarki wojennej – zaznaczył.
Podkreślał ponadto, że „bezpieczeństwo w skali globalnej uzależnione jest od współdziałania przeciwległych wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, od względnej równowagi sił na wodach Pacyfiku czy norm określających status akwenów na dalekiej północy”. – Przynależność do grona państw morskich, którą ceniono już 100 lat temu, daje Polsce możliwość wnoszenia istotniejszego wkładu w budowanie porządku i bezpieczeństwa narodowego – powiedział prezydent.
Przypomniał, że kilka dni temu oficjalnie otwarta została baza systemu obrony przeciwrakietowej w Redzikowie i „nie bez przyczyny formacją odpowiedzialną za funkcjonowanie tej bazy jest marynarka wojenna USA, a „do najważniejszych elementów całego systemu tej obrony należą te rozmieszczone na jednostkach morskich”.
Prezydent mówił, że „domena morska” ma ogromne znaczenie dla światowego czy regionalnego bezpieczeństwa. Zaznaczył, że tylko państwo o silnym potencjale morskim zyska zaufanie sojuszników. Poruszył przy tym kwestię polskiego dowództwa morskiego, sił POLMARFOR, które na zasadzie rotacyjnych zmian między Niemcami oraz ewentualnie Szwecją mają przejąć dowodzenia na Bałtyku w 2028 r.
Prezydent RP @AndrzejDuda bierze udział w uroczystości z okazji 106. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej.
„Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć marynarkę polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego szefem Sekcji Marynarki przy… pic.twitter.com/bNrgRRACrd
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 28, 2024
Andrzej Duda podkreślił, że największym i najważniejszym wyzwaniem pozostaje dziś pilne podjęcie decyzji o rozpoczęciu procedury pozyskania nowoczesnych okrętów podwodnych. Jego zdaniem, zdolności oferowane przez jednostki podwodne, których – jak mówił – unikalność może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa, powinny przesądzić o przyspieszeniu prac nad uruchomieniem programu „Orka” – ma on na celu pozyskanie właśnie takich okrętów.
Prezydent podczas swego wystąpienia podkreślał, że „Morski Rodzaj Sił Zbrojnych to nie tylko narzędzie militarne i zbrojne ramię Wojska Polskiego, przeznaczone do operowania na morzach i oceanach”. – Marynarka wojenna to instrument polityki państwa, między innymi z tego tytułu należy przywrócić jej wymagany poziom niezależności – podkreślił.
Prezydent @AndrzejDuda w #Gdynia:
💬 Potrzebne jest pilne podjęcie decyzji o pozyskaniu przez wojsko nowoczesnych okrętów podwodnych, a co za tym idzie, potrzebne jest przyspieszenie prac nad uruchomieniem programu „Orka”. Tylko państwo o silnym potencjale morskim zyska… pic.twitter.com/5Mw6sfzHKP
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 28, 2024
– Działania zmierzające w tym kierunku zaproponowano w zmianach legislacyjnych, przygotowanych przez moją administrację. Zawarty w nich projekt reformy systemu kierowania i dowodzenia armią zakłada przywrócenie dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych, w tym oczywiście dowództwa Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej – dodał prezydent. Ocenił, że „zapewni to każdej formacji niezbędną podmiotowość i odpowiedni stopień autonomii”.
– Współpraca między samodzielnymi Rodzajami Sił Zbrojnych w ramach niezbędnych dziś operacji połączonych i działań wielodomenowych pozwoli osiągnąć konieczny efekt synergii. Zaistnienie na nowo dowództwa Marynarki Wojennej powinno wzmocnić pozycję i prestiż Sił Morskich, a także wyodrębnić na nowo wizerunek formacji, która w dużej części odpowiada za złożoną i nabierającą znaczenia dziedzinę funkcjonowania państwa, jaką jest polityka morska i jego morskie bezpieczeństwo – powiedział Duda.
WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: MUSIMY DBAĆ O MARYNARKĘ WOJENNĄ
– 106 lat temu Józef Piłsudski podjął dekret o powołaniu Marynarki Wojennej. Data ta nie była przypadkowa, gdyż odwołuje się do wielkiego zwycięstwa polskiej floty nad morskimi siłami Szwecji pod Oliwą. Bałtyk jest skupieniem dwóch wartości: bezpieczeństwa i gospodarki. Ostatnie tygodnie pokazały nam, jak ważne jest bezpieczeństwo. Nie da się tego zapewnić bez Marynarki Wojennej – podkreślał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
– To dla nas szczególny moment, ale nie zapominamy o Dniach Morza. Marynarka Wojenna będzie zawsze brała w nich udział. Wspólnie zmieniliśmy datę święta Marynarki Wojennej, za co serdecznie dziękuję. Pan prezydent mówił już o tym, jak ważna jest Marynarka Wojenna i będziemy kontynuować jej dalszy rozwój. Miecznik idzie zgodnie z planem, inne programy też przebiegają prawidłowo. Potrzebne są kolejne szkolenia dla marynarzy i wyzwania. Będziemy dbać o Marynarkę Wojenną i działania te będą podejmowane na szczeblu strategicznym – dodał.
– Polacy znają historię i wagę swojego położenia. Dlatego musimy dbać o Marynarkę Wojenną. Program „Orka” to dla nas sprawa honoru. Trwa już 30 lat w różnych wymiarach. Dziękuję przede wszystkim marynarzom okrętu podwodnego za utrzymanie zdolności do szkolenia pod wodą. Uczynimy wszystko, aby w przyszłym roku podpisać umowę na dostawy nowoczesnych okrętów podwodnych. Obecnie trwają negocjacje, które pozwolą nam wyłonić najlepszą ofertę. Mówię o tych priorytetach, bo w tym obszarze jesteśmy bardzo zaawansowani – zaznaczył wicepremier.
Szef MON powiedział , że są już partnerzy, którzy zgłosili swoją ofertę w ramach zakupu przez Polskę nowoczesnych okrętów podwodnych, co urzeczywistnić ma realizację programu „Orka”.
Kosiniak-Kamysz mówił, że oferty te pochodzić mają ze: Szwecji, Niemiec – zarówno indywidualnie, jak i w połączeniu z Norwegią – Francji, Hiszpanii, a także Korei Płd. Jak powiedział, ministerstwo w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie intensywnie pracowało nad wyłonieniem partnera, z którym w przyszłym roku miałyby zostać podpisane kontrakty.
Szef MON poinformował także o planowanej na przyszły rok modernizacji korwety ORP „Ślązak”. Jak mówił, korweta posiadająca dziś zdolności patrolowe, w 2025 r. nabrać ma zdolności rozpoznawczych i bojowych. Jak dodał, jeszcze w tym roku resort podpisać ma umowę na budowę okrętu ratowniczego, który ma być urzeczywistnieniem projektu „Ratownik”. Program ten wstrzymany został najpierw w 2020 r., a później – po wznowieniu – ponownie wstrzymany w 2022 r.
Szef MON mówił, że wojska dronowe będą dysponowały statkami powietrznymi, naziemnymi, nawodnymi oraz podwodnymi. W dwa ostatnie obszary zaangażowana ma być Marynarka Wojenna.
Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę na potrzebę dobrej strategii przygotowania masowej produkcji dronów najnowszej generacji, która – jak ocenił – zmienia się z tygodnia na tydzień.
Szef MON powiedział też, że „dronów nie da się kupić na zapas”, choć – jak mówił – trzeba mieć pewną pulę dostępnych statków powietrznych na wypadek „najtrudniejszych scenariuszy”.
ODZNACZONO ŻOŁNIERZY
Z okazji Święta Marynarki Wojennej prezydent Andrzej Duda i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wręczyli odznaczenia żołnierzom Marynarki Wojennej.
Z okazji Święta Marynarki Wojennej @prezydentpl @AndrzejDuda i wicepremier W. @KosiniakKamysz wręczyli odznaczenia żołnierzom @MarWojRP. pic.twitter.com/oOinz6K8RU
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 28, 2024
Uroczystościom towarzyszyło ślubowanie uczniów klas pierwszych 3 LO w Gdyni im. Marynarki Wojennej.
W czwartek 28 listopada przypada 106. rocznica utworzenia morskiego rodzaju sił zbrojnych. W 1918 roku, w rocznicę bitwy pod Oliwą, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski rozkazał utworzyć marynarkę polską. W ostatnich latach ten dzień kilkukrotnie był wybierany także jako dzień pierwszego podniesienia bandery na nowych okrętach sił morskich. Tak było w przypadku ORP Kormoran, Ślązak oraz Albatros.
PAP/js/ua