Do 2026 roku będziemy gotowi z inwestycją terminalu zbożowego w Gdańsku – zapowiedział w poniedziałek premier Donald Tusk. Podkreślił, że terminal będzie w dyspozycji państwa polskiego.
– Próbowaliśmy i w Gdyni, i w Szczecinie odzyskać pełną kontrolę. Nie do końca było to możliwe i dlatego decyzja, że wracamy do idei kolejnego terminalu zbożowego w Gdańsku – powiedział premier. – Do 2026 roku będziemy gotowi z tą inwestycją – dodał.
Szef rządu podkreślił, że to efekt oczekiwań po niekontrolowanym napływie zboża z Ukrainy. – Jednym z oczekiwań było, żeby w Polsce powstał terminal zbożowy, ale taki, który będzie w dyspozycji państwa polskiego – powiedział Donald Tusk.
– Najważniejsze, aby państwo polskie dysponowało własnym terminalem zbożowym. Pozwoli to na prowadzenie w pełni kontrolowanej polityki zbożowej w sytuacjach kryzysowych – podkreślił premier.
W pierwszej połowie roku odwołano przetarg na dzierżawę terenu pod terminal zbożowy w Gdańsku. Poinformowano wówczas, że postępowanie zostało unieważnione z powodu dużej liczby zapytań ze strony kilku oferentów. Postulowali oni konieczność zmiany warunków postępowania.
DARIUSZ KLIMCZAK: POLSKIE PORTY SĄ W DOBREJ KONDYCJI FINANSOWEJ
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że Port w Gdańsku zainwestuje ponad 400 mln zł w rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej. Podkreślił, że oprócz rozbudowy terminalu zbożowego, powstaną również dodatkowe magazyny, które zwiększą swoją objętość z 30 tys. ton do ponad 150 tys. ton.
– Polskie porty są w naprawdę dobrej kondycji finansowej. Porównując rok do roku zwiększamy ich dochodowość netto od 17 proc. do 25 proc. Dlatego musimy iść krok dalej i zainwestować w te obszary, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i zapewniania nam bezpieczeństwa i siły rozwojowej – powiedział Klimczak.
Minister dodał, że Polska ma zdolności przeładunkowe większe niż możliwości eksportowe, „natomiast kluczem jest przepustowość”.
„ROLĄ NASZEGO RZĄDU JEST WZMACNIAĆ BEZPIECZEŃSTWO”
W trakcie konferencji Arkadiusz Marchewka zapowiedział, że na początku przyszłego roku zostanie podpisana umowa na budowę infrastruktury służącej realizacji terminala regazyfikacyjnego FSRU (Floating Storage Regasification Unit).
– Urząd Morski przeznaczy na tę inwestycję około 800 mln zł, więc będzie to kolejny krok do poprawy bezpieczeństwa – stwierdził. Zaznaczył też, że porty są istotnym filarem bezpieczeństwa zarówno ekonomicznego, energetycznego, jak i militarnego. – Rolą naszego rządu jest wzmacniać bezpieczeństwo – podkreślił Marchewka.
Terminal FSRU będzie zlokalizowany w południowej części Zatoki Gdańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie terminala kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu. Do nabrzeża będzie zacumowana na stałe jednostka regazyfikująca FSRU. Z niej gaz będzie przesyłany poprzez gazociąg podmorski do krajowej sieci przesyłowej.
TUSK: GDAŃSK JEST JEDNĄ Z OFIAR POPRZEDNICH RZĄDÓW
Podczas konferencji Donald Tusk zapowiedział także, że aktualny zarząd Orlenu będzie informował systematyczne o efektach kontroli w firmie. Wskazał, że Gdańsk jest „jedną z ofiar” poprzednich rządów.
– Część zdarzeń ma charakter nieodwracalny – ocenił Tusk. – Musimy naprawiać konsekwencje niektórych zdarzeń dotyczących Lotosu i Olefin – dodał. – Rozmawiałem z panią prezydent (Aleksandrą Dulkiewicz – przyp. red.) jak naprawić różne szkody (..), które są konsekwencją działań tamtej ekipy. Spodziewajcie się państwo kolejnych informacji – powiedział premier.
PAP/am