Osoby potrzebujące mogą także w tym roku skorzystać w Gdańsku z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją. Konsultacje udzielane są mieszkańcom, ale także potrzebującym spoza regionu.
Ta specjalistyczna pomoc przysługuje osobom, których nie stać na pokrycie kosztów wizyty u prawnika. Wsparcie dotyczy spraw rodzinnych, zawodowych, ubezpieczeniowych, spadkowych. Eksperci doradzają także, jak uzyskać np. alimenty na dzieci lub inne świadczenia. Pomagają w sporządzeniu pism urzędowych, wszczynających postępowanie sądowe.
POMOC DLA OFIAR
W mieście funkcjonuje też specjalistyczny punkt pomocy prawnej dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, doświadczających problemów przemocy i dyskryminacji. Doradca obywatelski udzieli wskazówek zwłaszcza osobom zadłużonym oraz z zakresu spraw mieszkaniowych.
TYSIĄCE KONSULTACJI
W poprzednim roku w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją przeprowadzono w Gdańsku 9,5 tys. konsultacji.
PUNKTY KONSULTACYJNE
Zadanie realizują: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz organizacje pozarządowe, łącznie w 19 punktach na terenie miasta. Ich aktualna lista z adresami i kontaktami dostępna jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MOPR.
JS/puch