Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku po raz trzeci organizuje akcję „Młody kierowca”. Jej celem jest nauka bezpiecznej jazdy samochodem uczniów szkół ponadpodstawowych.
– Wśród sprawców wypadków szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. młodych kierowców, czyli osoby, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy – powiedział dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku Roman Nowak. Podkreślił, że początkujący kierowcy nie mają jeszcze doświadczenia i umiejętności w prowadzeniu auta. Mają natomiast dużą skłonność do brawury i ryzyka.
ŚWIADOME UCZESTNICTWO W RUCHU DROGOWYM
Akcja „Młody kierowca” organizowana po raz trzeci przez PORD to bezpłatny program edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest promocja bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. W dwóch poprzednich edycjach uczestniczyło ok. 500 osób.
W ramach programu PORD organizuje bezpłatne praktyczne szkolenia na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które odbywają się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze w Pszczółkach.
– Nasze działania skierowane do młodzieży, czyli kierowców dopiero rozpoczynających swoją przygodę z prowadzeniem pojazdów samochodowych, mają na celu wykształcenie u nich bezpiecznego i świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym. Poprzez organizację praktycznych zajęć chcemy uświadomić młodym kierowcom skutki uboczne brawury, rozproszenia uwagi (np. użycia telefonu) czy jazdy pod wpływem środków odurzających – powiedziała przedstawicielka PORD Angelika Cerna.
PROGRAM SZKOLEŃ
Uczniów do programu zgłaszali nauczyciele. Każda szkoła z województwa mogła zgłosić maksymalnie 30 osób. Liczyła się kolejność zgłoszeń.
Program został podzielony na kilka etapów. Do 17 grudnia ub.r. były przyjmowane zgłoszenia. Później nastąpiło ogłoszenie listy beneficjentów. Natomiast szkolenia zostaną przeprowadzone od stycznia do marca 2025 r.
Szkolenie składa się z pięciu części: prezentacja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym; rozmowa z zaproszonym ekspertem na temat najważniejszych aspektów prawnych obowiązujących młodych uczestników ruchu drogowego; testy sprawnościowe (refleksomierz, alkogogle); korzystanie z symulatora dachowania oraz symulatora zderzeń; najazd na płytę poślizgową – w przypadku uczniów posiadających prawo jazdy kat. B najazd wykonywany będzie przez ucznia pod nadzorem instruktora techniki jazdy, w przypadku uczniów niemających prawa jazdy najazd wykonywany będzie przez instruktora techniki jazdy, a uczeń będzie pasażerem.
Szkolenie jednej grupy trwa około 3 godzin.
Ze wstępnych danych policji wynika, że w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 21 528 wypadków drogowych, w których zginęło 1881 osób, a 24 825 osób odniosło obrażenia. Doszło do ponad 38 tys. kolizji.
PAP/am