Trzy szkoły z Pomorza biorą udział w innowacyjnym projekcie współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju w południowym Bałtyku. Celem przedsięwzięcia jest wyposażenie nauczycieli w umiejętności przekazywania wiedzy uczniom dotyczącym działań ekologicznych.
Projekt koordynuje duńskie stowarzyszenie CELF, prowadzące szkołę zawodową pod patronatem UNESCO. Ma on zaangażować do współpracy młodzież z czterech państw: Danii, Litwy Polski i Niemiec.
– Mamy nadzieję, że w efekcie końcowym będziemy mogli zapewnić lepszą edukację w zakresie zrównoważonego rozwoju, bardziej angażować naszych uczniów w pracę nad zrównoważonym rozwojem oraz poszerzać współpracę z zagranicznymi partnerami w tej dziedzinie – wyjaśnia koordynator projektu, Claus Brandt Kristensen.
PIERWSZE SPOTKANIE
Duńczycy podczas pierwszego roboczego spotkania zaprezentowali swoje rozwiązania dotyczące działań w ramach zrównoważonego rozwoju. To między innymi ekologiczna kuchnia i likwidacja automatów z żywnością.
– Ten projekt to szansa, że i u nas w szkole zajdą zmiany, choćby dotyczące zużycia wody. Proste zmiany, ale myślę, że świat właśnie zmienia się małymi krokami – mówi uczestnicząca w projekcie nauczycielka Olga Wierszko-Hoffmann z 6 LO w Gdańsku.
TRZYLETNI PROJEKT
Trzy szkoły z Pomorza biorące udział w projekcie to: VI LO z Gdańska oraz II LO i Zespół Szkół Technicznych z Elbląga. Projekt zaplanowano na 3 lata. Ze środków unijnych przeznaczono na jego realizację 2 miliony euro. Projekt zakończy się w 2027 roku i jego efektem ma być m.in. kilkanaście webinarów dla nauczycieli, trzy obozy dla młodzieży w Polsce, na Litwie i w Niemczech oraz końcowy projekt w każdym z czterech państw.
Marek Nowosad/am