Wady postawy i nieprawidłowy rozwój organów, na przykład płuc. To mogą być skutki noszenia zbyt ciężkich lub nieprawidłowo dobranych tornistrów. O tym jak dbać o kręgosłupy i prawidłową postawę dzieci oraz o wpływie siedzącego trybu pracy na nasze kręgosłupy i stawy mówił w audycji Bądź zdrów Jakub Ławnicki, fizjoterapeuta z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – W naszym kraju nie ma przepisów, mówiących o wadze tornistrów. Przyjmuje się jednak, że prawidłowy ciężar to od 10 do 15 procent wagi ucznia. Plecaki powinny mieć usztywnione tyły i przylegać do pleców dziecka. Warto też, żeby szelki były dość szerokie. Plecak nie powinien być zbyt długi i opierać się o pośladki dziecka. Dzięki temu łatwiej będzie mogło utrzymać prawidłową postawę. Ważne, żeby ciężar rozkładał się symetrycznie. Plecaki na kółkach, które dzieci ciągną jak walizki wprawdzie likwidują problem ciężaru noszonego na plecach, jednak dziecko, ciągnąc go za sobą jedną ręką, też nie przyjmuje prawidłowej postawy – tłumaczył ekspert w audycji Bądź zdrów.
Konsekwencje używania za ciężkich lub złych typów plecaków mogą być poważne. – W skrajnych przypadkach nieprawidłowa postawa podczas noszenia zbyt ciężkiego plecaka może doprowadzić do deformacji klatki piersiowej i mieć wpływ na pojemność płuc. To może powodować zmniejszenie wydolności dzieci. Bezwzględnie rodzice powinni pójść z dzieckiem do fizjoterapeuty, gdy zauważą asymetrie w budowie czy postawie dzieci. To na przykład krzywe ustawienie łopatek, asymetria barków czy nierówna postawa. Jednak ja polecałbym udanie się z dzieckiem do fizjoterapeuty zanim pojawią się jakieś nieprawidłowości – mówił Jakub Ławnicki.
Ekspert podkreślał, że sześciolatek idąc do szkoły zmienia swój tryb życia, siada do ławki. – Wiemy, że dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Szkoła trochę to tłumi. Nie można tego przeoczyć i trzeba zapewnić dziecku jak najwięcej ruchu. Fizjoterapeuta zbada malucha i wybierze formę ruchu odpowiednią dla niego. Trzeba pamiętać o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie i postawę dziecka. Nie próbujmy na siłę szukać dyscypliny sportowej. Najważniejszy w takim wieku jest wszechstronny ruch, który sprzyja ogólnemu rozwojowi. To tak zwane ruchy aerobowe, które angażują układ oddechowy, układ krążenia i narządy ruchu. Dobre są na przykład gra w piłkę czy pływanie, które charakteryzuje się symetrią ruchów – wyjaśniał.