Nietypowe mogą być objawy depresji u nastolatka. Zamiast smutku i apatii może to być bunt lub inne zachowania, zwykle kojarzone z wiekiem dorastania – mówiła w audycji psychiatra dzieci i młodzieży dr Justyna Wesołowska. Jej zdaniem systematycznie rośnie liczba pacjentów mających problemy psychiczne, ale nie zawsze oznacza to chorobę. – Młodzież w wieku dorastania może nie radzić sobie z problemami. Może mieć kłopoty z porozumieniem się z rodzicami albo rówieśnikami, albo problemy w szkole, do której może przestać w ogóle chodzić – mówiła lekarz.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczyła, że może też dojść do zaburzeń zachowania, jak np. skłonność do samookaleczania, czy depresji. – Depresję można pomylić z typowym dla tego wieku buntem, czy skłonnością do zamykania się w sobie. Cierpienie u dzieci może się przejawiać zupełnie inaczej niż u dorosłych. Na zewnątrz może to być widziane jako okres dużego buntu, szybszego wchodzenia w konflikty, nerwowości. Natomiast wewnętrznie możemy mieć oznaki depresji – tłumaczyła dr Wesołowska.
W Gdańsku działa sieć poradni, w których bezpłatnie można skorzystać z pomocy psychiatry lub psychologa. – Informacje są na specjalnie utworzonej stronie internetowej, która się nazywa „Wsparcie w Gdańsku” – mówił Piotr Olech, wicedyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie.
– Można tam sprawdzić, gdzie jest najbliższa poradnia zdrowia psychicznego, albo organizacja która pomaga w takich sytuacjach- tłumaczył Piotr Olech. Dodał, że co roku z porad specjalistów zdrowia psychicznego korzysta w Gdańsku około 30 tys. osób.
– Dlatego zwiększamy liczbę porad, które zakontraktujemy poza systemem NFZ, jako miasto Gdańsk. Będziemy podpisywali 3-letnie umowy z placówkami, w których mieszkańcy znajdą pomoc i szansę na dłuższą terapię niż dotychczas, kiedy umowy obowiązywały tylko przez rok – mówił wicedyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego.