Reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń – autoimmunologiczne choroby tkani łącznej były tematami środowego spotkania w ramach cyklu Bądź Zdrów bez Kolejki. Obecni w naszej „przychodni” dowiedzieli się od specjalistów – lekarzy i wykładowców z Gdańskiego Uniwersytetu medycznego jak skutecznie leczyć te przypadłości.
Gośćmi spotkania byli prof. dr hab. Zbigniew Zdrojewski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii GUMed i dr n. med. Anna Masiak, reumatolog. Uczestnicy poznali sposoby prowadzenia terapii u osób chorujących na RZS i toczeń. Dowiedzieli się, czego w diecie powinni przestrzegać, a co jest szkodliwe. Mogli również skonsultować wyniki swoich badań.
REUMATYZM A RZS
Pacjenci często mylą reumatyzm z reumatoidalnym zapaleniem stawów. – Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, kiedy bolą stawy. Przy RZS są to poranki, a przy reumatyzmie wieczory – mówiła dr Anna Masiak.
Zdjęcia ze spotkania zobacz >>>TUTAJ
TOCZEŃ
Jak podkreślają specjaliści, toczeń jest chorobą na całe życie. Powszechnym objawem jest rumień na twarzy, zaczerwienienie które nie przekracza linii nosa i warg. Może to być również pokrzywka, wysypka. Celem leczenia tej choroby jest jej remisja.
NIEZNANE PRZYCZYNY
– Nie wiemy, jaka jest dokładna przyczyna chorób autoimmunologicznych – mówiła dr Anna Masiak. – Są to choroby wieloczynnikowe, dużo jest czynników genetycznych, a także środowiskowych. Bardzo ważny jest nasz styl życia – to, co jemy i czym się otaczamy. Na RZS na przykład wpływa między innymi palenie papierosów i niezdrowe uzębienie – dodała.
ZRÓŻNICOWANE OBJAWY
– Objawy tych chorób są bardzo różnorodne, od gorączki i stanów podgorączkowych, przez przewlekłe zmęczenie, po zmiany skórne, zmiany w stawach. Mogą występować też zmiany narządowe, z ciężkimi uszkodzeniami nerek, układu oddechowego czy nawet nerwowego – dodała specjalistka. – Na RZS częściej chorują kobiety. Podstawowym objawem jest ból i obrzęk stawów drobnych – stóp i rąk oraz poranna sztywność, pacjent nie może w ogóle się rozruszać po wstaniu z łózka – tłumaczył prof. Zbigniew Zdrojewski.
JAK LECZYĆ?
Leczenie zależy od diagnozy. – w związku z tym, że są to choroby autoimmunologiczne, musimy stosować leczenie immunosupresyjne. Rozpoczynamy je najczęściej tzw. glikokortykosteroidów, a potem wchodzi cała gama leków tradycyjnych i biologicznych. Stosujemy właściwy lek biologiczny dla danej jednostki – mówił prof. Zdrojewski.
Spotkanie odbyło się w studiu koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna. Poprowadziły je Joanna Matuszewska i Joanna Stankiewicz.
Patrycja Oryl