Badania przeprowadzone w USA dają szansę na nowe sposoby walki z koronawirusem. Jak się okazuje, nowo odkryta cząsteczka podawana myszom w formie spreju do nosa zapobiegała infekcji SARS-CoV-2 i leczyła chorobę po aplikacji krótko od zakażenia. Natomiast wczesne podawanie aspiryny obniżało ryzyko śmierci hospitalizowanych pacjentów z umiarkowanie ciężką postacią COVID-19.
Naukowcy z Cornell University wyhodowali myszy zmienione genetycznie tak, aby na powierzchni komórek miały ludzkie receptory atakowane przez SARS-CoV-2. Takim zwierzętom, pod postacią spreju do nosa, badacze podawali cząsteczkę oznaczaną N-0385. Substancja opracowana wspólnie z ekspertami z kanadyjskiego Université de Sherbrooke zapobiegała wnikaniu wirusa do komórek. Jeśli podawano ją przed kontaktem z wirusem, myszy się nie zarażały. Aplikacja w czasie 12 godzin od zakażenia pomagała natomiast usunąć SARS-CoV-2 z organizmu.
Jak podkreślają badacze, to pierwsza taka mała cząsteczka przeciwwirusowa, którą można stosować profilaktycznie do zapobiegania zakażeniu. Potencjalny lek naukowcy przetestowali na pierwotnym wariancie koronawirusa oraz na wariancie Delta. Nie przeprowadzili jeszcze testów z wariantem Omikron, ale są optymistycznie nastawieni, jeśli chodzi o skuteczność cząsteczki. Po podaniu leku przed infekcją myszy nawet nie traciły na wadze, czego należałoby spodziewać się w przebiegu choroby. Aplikacja w czasie 12 godzin od zakażenia zapobiegała natomiast śmierci zwierząt. Aktualnie zbierane są fundusze na testy kliniczne, które pozwolą wdrożyć masową produkcję leku.
ASPIRYNA MOŻE OGRANICZAĆ ŚMIERTELNOŚĆ OSÓB Z COVID-19
Naukowcy z George Washington University donoszą, że w największym badaniu tego rodzaju, jakie przeprowadzono, aspiryna okazała się pomocna w leczeniu pacjentów z COVID-19. Chodzi o osoby hospitalizowane, ale z umiarkowanie ciężką postacią choroby.
W badaniu uczestniczyło ponad 100 tysięcy pacjentów z umiarkowanie ciężkim COVID-19 hospitalizowanych w 64 ośrodkach. Według wyliczeń naukowców leczenie 63 osób aspiryną zapobiegało jednemu przypadkowi śmierci. Aspiryna pomagała szczególnie osobom starszym i z towarzyszącymi schorzeniami. – Badanie to jest kluczowe dla zaopatrzenia lekarzy w skuteczną i łatwo dostępną metodę leczenia COVID-19 zmniejszającą śmiertelność osób przyjmowanych do szpitali i pomagającą ludziom w powrocie do zdrowia po potencjalnie wyniszczającej chorobie – twierdzi dr Keith Crandall, współautor publikacji.
PAP/am