Czym jest przegląd lekowy, kto w Pomorskiem realizuje go w pilotażu oraz jakie nowe uprawnienia zawodowe uzyskali farmaceuci? O tym mówiła dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. GUMed, prorektor ds. jakości kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowniczka Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego.
W rozmowie z Joanną Matuszewską prof. Agnieszka Zimmermann, która jest wiceprezeską Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, wyjaśniała możliwości wykorzystywania potencjału farmaceutów. Umożliwia to m.in. obowiązująca od roku ustawa o zawodzie farmaceuty.
– Zgodnie z tymi przepisami farmaceuta może „dotknąć” pacjenta, czyli np. wykonywać szczepienia ochronne, podawać leki w iniekcji, prowadzić badania przesiewowe i wstępną diagnostykę. Może też leczyć drobne dolegliwości i w razie zagrożenia życia podać leki. Nowością jest też tzw. przegląd lekowy u chorych z wielolekowością – mówiła prof. Zimmermann.
Ekspertka tłumaczyła, że w 75 aptekach na terenie Polski realizowany jest pilotaż w tej sprawie. – To dwie apteki w Gdańsku i jedna w Żukowie. Farmaceuci sprawdzają zapotrzebowanie na przeglądy lekowe wśród pacjentów. Chcielibyśmy mieć możliwość udzielania świadczenia, finansowanego przez NFZ. Byłaby to porada farmaceutyczna, dotycząca bezpieczeństwa zażywania leków, kontroli i eliminowania działań niepożądanych – mówiła prorektor GUMed.
W audycji mowa była też o roli farmacji klinicznej w badaniach naukowych oraz różnicach między aptekami otwartymi i szpitalnymi. Poruszono też kwestie jakości kształcenia studentów na kierunkach medycznych.