Wołodymyr Zełenski nie weźmie udziału w Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku. Delegację z Kijowa reprezentować będzie szefowa ukraińskiego rządu Julia Swyrydenko.
Premier Ukrainy Julia Swyrydenko oświadczyła, że będzie przewodniczyć delegacji ukraińskiej na konferencji o odbudowie Ukrainy. To potwierdzenie nieoficjalnych informacji, do których dotarło Polskie Radio, że do Gdańska nie przyjedzie Wołodymyr Zełenski.
Między Kijowem i Warszawą są napięte stosunki po tym, jak Wołodymyr Zełenski nazwał imieniem bohaterów UPA jednostkę specjalną ukraińskiej armii. W odpowiedzi Karol Nawrocki zdecydował o odebraniu Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego, co w Kijowie odebrano jako afront wobec ukraińskiego prezydenta.
DONALD TUSK: WSPŁPRACA JEST W INTERESIE OBU KRAJÓW
Przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów do sprawy nawiązał premier Donald Tusk. – Na konferencję pomogliśmy przygotować 200 porozumień i umów, w tym wiele bezpośrednio polsko-ukraińskich, jeśli chodzi o wspólne przedsięwzięcia i wspólny biznes po zakończeniu wojny – podkreślił premier.
– Mówimy o setkach miliardów dolarów i to nie są polskie pieniądze, tylko to będą pieniądze do wydania także przez polskie firmy w Ukrainie po zakończeniu wojny – dodał szef rządu. Zaznaczył, iż w interesie obu krajów jest to, aby kontynuowana była współpraca, która zacznie się poprzez te umowy i porozumienia, jakie zostaną podpisane w Gdańsku.
Premier, nawiązując do zdarzeń, jakie ostatnio miały miejsce w kontekście relacji polsko-ukraińskich ocenił też, że „dawno już tak mądrze nie brzmiały” słowa Władysława Bartoszewskiego o tym, że „warto być przyzwoitym, chociaż nie zawsze się to opłaca”.
„KONFERENCJA ODBĘDZIE SIĘ TAK CZY INACZEJ”
Zdaniem szefa rządu, w kwestiach polsko-ukraińskich „obie strony powinny wiedzieć, że warto być przyzwoitym”, a w tym przypadku – zaznaczył – „to się w dodatku opłaca”. – Budowanie dobrej relacji to jest nie tylko wyraz przyzwoitości w czasie trudów, w czasie wojny, ale to się też opłaca – mówił. Jak dodał, to w tym duchu przygotowywana była Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy, która – podkreślił szef rządu – tak, czy inaczej, się odbędzie.
– Niezależnie od tego, kto psuje nam robotę w tej chwili w Warszawie i w Kijowie, ta konferencja się, tak czy inaczej, odbędzie – podkreślił szef rządu.
Konferencja Odbudowy Ukrainy rozpoczyna się w czwartek. To duży międzynarodowy szczyt, na którym spodziewani są przywódcy krajów europejskich.
Zobacz też: Kryzys relacji Polski i Ukrainy. Historyk ostrzega: „Napięcie między ludźmi może wzrastać”
PAP/IAR/mk








