W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku odbędzie się w środę 15. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Spotkanie to poprzedzi rozpoczynającą się dzień później Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy, w której udział wezmą m.in. szefowie rządów, przedstawiciele UE i instytucji finansowych.
Rozpoczęcie 15. Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy zaplanowano na godz. 14:15 w Sali Morskiej. Sesję otworzą wicemarszałek polskiego Sejmu Monika Wielichowska oraz wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk. Posiedzenie będzie jednym z wydarzeń poprzedzających Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w dniach 25-26 czerwca w Gdańsku. Udział w niej wezmą szefowie rządów, ministrowie i liderzy międzynarodowych instytucji finansowych. Przemówienie otwierające wygłosi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Głównym tematem rozmów w Gdańsku będzie pomoc gospodarcza i obronna dla Kijowa. Program tegorocznej edycji podzielono na pięć filarów tematycznych: biznes, bezpieczeństwo i obronność, integracja z Unią Europejską, rozwój regionalny oraz kapitał ludzki.
NAPIĘCIE W RELACJACH
Spotkanie w Gdańsku odbędzie się w obliczu napięcia w relacjach polsko-ukraińskich od czasu ogłoszonej pod koniec maja decyzji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nadaniu jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia „Bohaterów UPA”. Decyzja ta wywołała w Polsce falę krytyki. Negatywnie ocenili ją m.in. premier Tusk, szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, resort dyplomacji, a prezydent Karol Nawrocki zapowiedział odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego. Ostatecznie 19 czerwca prezydent Nawrocki poinformował, że zdecydował o odebraniu Zełenskiemu odznaczenia.
W ostatnich dniach dywagowano, czy w tej sytuacji prezydent Ukrainy przyjedzie na konferencję do Gdańska. Ostatecznie zapadła decyzja, że na czele ukraińskiej delegacji stanie premier Julia Swyrydenko.
W poprzednich latach Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy odbywała się w Rzymie, Berlinie, Londynie i Lugano. Celem wydarzenia jest wzmocnienie międzynarodowego wsparcia dla odbudowy kraju, który od 2022 r. odpiera rosyjską agresję, a także stymulowanie inwestycji w ukraińską gospodarkę.
PAP/mk








